Yükleniyor...

Gizemli Bir Madenci Erişilemeyen 9.000 Bitcoin Cash’i (BCH) Geri Aldı!

Gizemli bir madenci, iki yıl boyunca süren uğraşların ardından erişilemeyen Bitcoin Cash (BCH) adreslerine erişmeyi başardı ve BCH'ları sahiplerine iade etmek yerine kendi cüzdanına aktardı.

Bitcoin Cash BCH Tether USDT

Gizemli bir madenci, iki yıl boyunca süren uğraşların ardından erişilemeyen Bitcoin Cash (BCH) adreslerine erişmeyi başardı ve BCH’ları sahiplerine iade etmek yerine kendi cüzdanına aktardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin Cash’in Ağustos 2017’de kullanıma sunulmasından hemen sonra ortaya çıkan problem yüzünden yüzlerce BCH kullanıcısı, adres biçimindeki benzerlikler nedeniyle ağda desteklenmeyen SegWit adreslerine BCH transferi yaptı. Yanlışlıkların sayısı zamanla artarken 18.000’den fazla BCH SegWit’e gönderildi.

Coinmetrics’in son verileri, kripto para kurtarma programlarıyla bilinen havuzların, yanlış transferle gönderilen ve kullanılamaz hale gelen kripto paraların yaklaşık yarısını geri almayı ve sahiplerine iade etmeyi başardığını gösteriyor. Ancak “bilinmeyen” bir madenci yaklaşık 9.000 BCH’ı toparlamak için yeterli blok çıkarmayı başardı. Bitcoin destekçisi Jameson Lopp, konu hakkında bir tweet attı ve durumu “BCH ikramiyesi” olarak nitelendirdi.

 

Coinmetrics, sorunu ilk günlerinden bu yana izliyor. BTC.com gibi madencilik havuzları, geçici bir hizmet olmasına rağmen küçük talepler için bile başvuruları kabul etmeye başladı. Daha sonra havuz, küçük meblağlar için kurtarma hizmetini durdurmaya kararı aldı ve minimum 100 BCH’lık kurtarma hizmeti için minimum 10 BCH’lık bir kurtarma ücreti belirledi.

Şu anda BTC.com ve BTC.top kayıp kripto paraların en büyük iki kurtarıcısı konumundayken bilinmeyen bir madenci şu ana kadar 8.763,16 Bitcoin Cash’i (BCH) kendi çabaları ile kurtararak geri almayı başardı. Uzmanlar madencinin ulaştığı kayıp BCH’ların miktarının artabileceğini düşünüyor çünkü kayıp kripto paraların sayısı tam olarak bilinmiyor ve çıkarılan blok sayısı zaman geçtikçe artıyor. Kripto paralara erişim sadece madenciler tarafından standart dışı komut dosyaları ile yapılabiliyor. Normal kullanıcıların bu işlemleri gerçekleştirebilmesi ve işlemleri Blockchain’e kaydedebilmeleri mümkün değil.

Bir noktada, BTC.com ve BTC.top, Bitcoin Cash Blockchain’ine birleşik %51 saldırı gerçekleştirerek kayıp kripto paraları talep etmek için başka bir girişimde bulunmayı başardı. Bu şekilde “bilinmeyen” madenci tarafından çıkarılan blokların önüne geçirilirken, madencinin kayıp BCH’ye erişmesini sağlayacak özel olarak hazırlanmış bir blok öksüz bırakıldı.

BCH adres biçimi 2018 yılının sonuna doğru değiştirildi ve Nisan 2019’dan bu yana yanlış aktarım yapılan Bitcoin Cash’lerde önemli ölçüde azalma meydana geldi. Yine de BCH sahiplerinin transfer öncesinde küçük miktarda işlem yaparak teyit yapmalarında fayda var.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x