Yükleniyor...

Glassnode: Bitcoin Arzının Yüzde 50’si Hareket Etmiyor

Veri analitik şirketi Glassnode’un paylaştığı son verilere göre, dolaşımdaki Bitcoin arzının yüzde 50’sinden fazlası iki yıldır hareket etmiyor.

glassnode

Veri analitik şirketi Glassnode’un paylaştığı son verilere göre, dolaşımdaki Bitcoin arzının yüzde 50’sinden fazlası iki yıldır hareket etmiyor. 

Kripto influencer Anthony Pompliano, 10 Nisan’da gerçekleştirdiği paylaşımda Glassnode verilerine atıfta bulundu. Pompliano, veri platformu tarafından paylaşılan bu metriklerin tüm zamanların en yüksek seviyesi olduğuna dikkat çekti. 

Yıllardır Hareket Etmeyen BTC’ler Bulunuyor

Anthony Pompliano buna ek olarak, 5 ila 10 yıldır hareket etmeyen Bitcoin’lere de değindi.

Verilere göre, Bitcoin’in dolaşımdaki arzının neredeyse yüzde 29’u son beş yıl içinde hareket ettirilmedi. Bu, yaklaşık 158 milyar dolar değerinde 5,6 milyondan fazla BTC anlamına geliyor. 

Verilere göre son 10 yıl içinde ise 76 milyar dolar değerinde yaklaşık 2,7 milyon BTC’ye dokunulmadı. Pompliano, bu Bitcoin’lerin potansiyel olarak kaybedilmiş olabileceğine veya dünyanın en disiplinli yatırımcılarının elinde bulunduğuna değindi. Bazı topluluk üyeleri ise elinde BTC tutanların tüm zamanların en yüksek seviyesindeyken satın aldıklarını ve satmak için doğru zamanı beklediklerini söylüyor. 

Bunun yanı sıra, Bitcoin kelimesinin kısa süre önce Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler arama terimleri arasında başı çekmesi, ABD’lilerin son zamanlarda Bitcoin’i merak ettiğini gösteriyor. Bitcoin, eski ABD başkanı Donald Trump ve Amerikalı şarkıcı Elvis Presley gibi diğer trend anahtar kelimeleri geride bıraktı. 

Amerikalıların Bitcoin’e yönelik arama ilgisindeki artış, ABD Merkez Bankası’nın FedNow ödeme sisteminin başlatıldığını teyit etmesinden sonraki süreçte gerçekleşti. ABD hükümeti 16 Mart’ta yaptığı açıklamada anlık ödeme platformunun Temmuz ayında hayata geçirileceğini duyurmuştu. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x