Yükleniyor...

Globix Yetkilileri, Kripto Varlıklarını Dondurdu

Cebelitarık mahkemesi, 43 milyon dolarlık kayıp fonlarını arayan Globix’in tasfiye memurlarıyla iş birliği yapmalarını emretti.

Globix

Cebelitarık mahkemesi, 43 milyon dolarlık kayıp fonlarını arayan Globix’in tasfiye memurlarıyla iş birliği yapmalarını emretti.  

Cryptocom, Bitstamp ve Kraken’e şüpheli cüzdanların sahiplerini tespit etmeleri, Binance’e ise transferleri dondurması talimatı verildiği belirtilen raporda, 13 Nisan tarihli mahkeme kararına ve araştırmaya aşina bir kişiyle yapılan görüşmelere de yer verildi.

Mahkeme, Kimliklerin Açıklanmasını Talep Etti

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Financial Times tarafından elde edilen bilgilere göre mahkeme Cryptocom, Bitstamp ve Kraken gibi rakip borsalardan Globix platformuna bağlı belirli kripto cüzdanlarının arkasındaki kimlikleri açıklamalarını talep etti. 

Cebelitarık, 2018’in başlarında kripto için düzenlemeleri kabul ederek, onu yeni gelişen pazar için kurallar yazan dünyadaki ilk yargı bölgelerinden biri haline getirdi. 

Konuya aşina olan kişilere göre, şirketin tek hissedarı ve yöneticisi Damian Carreras bir Cebelitarık vatandaşı ve Globix’in yatırımcılarının çoğunluğu Cebelitarık’ta bulunuyor. Bu kişilerden biri, yatırımcıların bazılarının hukuki ve siyasi çevrelerde etkili pozisyonlarda bulunduğunu ve en az bir yatırımcının Cebelitarık Parlamentosu’nun görevdeki bir üyesi olduğunu söyledi. 

13 Nisan’da verilen ihtiyati tedbir kararında, davalıların şartları ihlal etmesine yardımcı olan ya da izin veren, karardan haberdar olan herhangi bir kişinin mahkemeye itaatsizlikle suçlanabileceği de belirtildi. 

Globix geçen yıl Haziran ayında, kripto piyasasını etkisi altına alan güven krizi nedeniyle yatırımcılara kapılarını kapatmıştı. Şirket bununla birlikte, Bitcoin de dahil olmak üzere birkaç büyük kripto varlığın değerinin yarısından fazlasını kaybetmesine ve bir zamanlar önde gelen birkaç firmanın iflas etmesine neden olmuştu. Şirketin yöneticisi Carreras, yatırımcılara ödeme yapmak için uzun süre mücadele ettikten sonra geçen ay Globix’i gönüllü olarak tasfiye etti. 

Cebelitarık geçtiğimiz haziran ayında, Mali Eylem Görev Gücü tarafından gri listeye alındı. Bu listeye alınan ülkelerin kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele rejimlerinde stratejik eksiklikler olduğu tespit edildi. 

Cebelitarık Hükümeti, davanın yeterli tüketici koruma standartlarını sağlamak için firmaların lisanslanması ve denetlenmesi ihtiyacını gösterdiğini belirtti ve Cebelitarık’ın kripto düzenlemelerinde öncelikli hedef olduğunu ekledi. 

Carreras, Financial Times’a verdiği demeçte Globix’in siber suçun kurbanı olduğunu söyledi. 

Cebelitarık mahkemelerine yapılan başvurular, bir Globix fon cüzdanının, yatırımcıların hesaplarının kilitlenmesinden çok sonra, Eylül 2022’nin sonlarına kadar aktif olduğunu iddia ediyor. Bunun yanı sıra Mayıs 2021 ve Eylül 2022 arasında Binance’e yaklaşık 18 milyon dolar aktarıldı. Ancak Binance konu ile ilgili yorum talebine yanıt vermedi. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x