Yükleniyor...

Goldman Sachs’ın Bitcoin Değerlendirmesi

Uluslararası yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs, dijital para birimleri ile ilgili ilk değerlendirmesini yaptı.

Uluslararası yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs, dijital para birimleri ile ilgili ilk değerlendirmesini yaptı. Bu değerlendirmede Goldman Sachs, dijital para birimleri fiyatlarının, ciddi yatırımcılar için çok dalgalı seyrettiğini belirtti.

TechCrunch’ın, Goldman Sachs’taki bir kontağından elde ettiği bu bilgilere göre, bankanın dijital para birimleri ile ilgili düşüncelerini az çok öğrenmiş oluyoruz. Elde edilen bilgilere göre, değerlendirmeden bir alıntı yapacak olursak:

“2013 yılı, Bitcoin’in medyada büyük yer ettiği bir yıldı. Bu kapsamda, medyada çıkan haberlerin etkileri, Bitcoin’i oldukça etkilemekte, bu da Bitcoin’in temel gelişimini tam olarak görmemizi engellemekte.”

Bankanın Bitcoin hakkındaki değerlendirmede, yapılan para aklamalar Bitcoin’in eksik tarafını oluştursa da, dijital para biriminin sağladığı faydalar da bu değerlendirmede yer alıyor. Bitcoin’in işlem ücretlerini çok düşük seviyelere taşıdığı gerçeğine ek olarak, Bitcoin kullanıcılara anonimlik, güvenlik ve online alışverişlerde kolaylık sağlıyor.

Önemli Notlar

JPMorgan’ın da eleştirdiği üzere, Goldman Sachs değerlendirmelerinde de Bitcoin’in fiyatındaki dalgalanmaların, tüccarlara büyük risk oluşturduğu yer alıyor. Goldman Sachs, “E-ticaret çevresinde, Bitcoin’e karşı görüş sergileyenler tarafından oldukça fazla spekülasyon yapılıyor.” açıklamasında bulundu. Bu dalgalanmalar Bitcoin’in para birimi olması yolundaki en büyük engel olarak gözüküyor. Bu da gösteriyor ki, Bitcoin’in fiyat dalgalanmalarından etkilenmemesi için, piyasadaki likiditesinin artması; bunun için de Bitcoin bilincinin oluşturulması gerekmektedir.

Goldman Sachs, Bitcoin’in yatırımcıları etkileyecek bir eksikliğinden de söz ediyor: “Bitcoin için likidite sağlayabilecek bir pazar olmadığı gibi, şirketlerin Bitcoin harcamak için ihtiyacı olan büyük bir B2B pazarı da yok.”

Banka değerlendirmelerinde, yatırımcılar için büyük bir fırsat olarak görülen alanlar arasında: çevrimiçi cüzdanlar, exchange siteleri, ödeme prosesleri ve diğer servisler bulunuyor. Kullanıcıların Bitcoin adaptasyonunu sağlamak, Bitcoin’in gelişmesi için çok önemli bir konu olduğundan, yatırımcıların bu alanlardaki yatırımları, Goldman Sachs tarafından fırsat olarak nitelendiriliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x