Yükleniyor...
AL / SAT
PrimeXBT
Anasayfa Bitcoin Haberleri Google, Apple ve Facebook Bitcoin'i Öldürmek İstiyor

Google, Apple ve Facebook Bitcoin’i Öldürmek İstiyor

ABONE OL:google-news
StormGain

Dünyanın şu anki koşulları altında, Bitcoin (BTC) kendini ispat etmeye devam ediyor, bu nedenle Google, Apple ve Facebook’un yeni gelir akışları bulması gerekiyor.

Bitcoin, koronavirüs krizine rağmen ilgi toplarken, teknoloji devleri Google, Apple ve Facebook ivme kaybediyor. Bitcoin’in gücü, teknoloji devlerinin kendilerini hayatta tutabilmek için BTC’yi öldürme niyetiyle sonuçlanabilecek rekabeti doğuruyor. Salgın nedeniyle, ana gelir kaynakları -Google ve Facebook vakalarında reklam işi ve Apple’ın davasında iPhone satışları- düşük bir seviyede ve krizden sonra iyileşip iyileşmeyecekleri durumu da pek net değil. Bu nedenle, Google, Apple ve Facebook’un yeni gelir akışları bulması gerekiyor.

Google Bankacılık Hizmeti

Kısa süre önce Google’ın yeni akıllı bankamatik kartı üzerinde çalıştığı bildirildi. Ödeme sistemi, kullanıcıların kart, çevrimiçi veya mobil el cihazları üzerinden alışveriş yapmalarını sağlayacaktır. Ayrıca, kart Google Pay uygulamasıyla entegre olacak ve kullanıcıların harcamalarını, bakiyelerini ve hesap erişimini takip etmelerini sağlayacak. Kartı geliştirmek için Google, Citibank ve Stanford Federal Kredi Birliği ile işbirliği yaptı. Kart başlangıçta Visa destekli bir yonga ile gelecek, ancak daha sonra Google, Mastercard gibi diğer ödeme işlemcileri için destek ekleyebilir. Kartın çıkış tarihi bilinmiyor, ancak girişim kesinlikle bu yıl gerçekleşecek.

Apple’dan Kredi Kartı

Apple geçen yıl Goldman Sachs ve Mastercard ile ortaklaşa biçimde kendi kredi kartını açtı. Apple Card, mükemmel ödülleri tüketici dostu bir uygulama ile birleştirerek diğer kartlardan farklı bir konuma ulaştı. Kart, Apple’da yapılan alışverişlerde yüzde 3, Apple Pay ile kartla yapılan tüm alışverişlerde yüzde 2 ve diğer alışverişlerde yüzde 1 geri ödeme sunuyor. Apple Card şeffaflık, basitlik ve gizlilik sağlıyor ve hiçbir ücret talep etmiyor.

Facebook ve Libra

Facebook, Bitcoin ile rekabet etmek için uzun zamandır Libra para birimi üzerinde çalışıyor. Bir süredir, geliştirme süreci hakkında hiçbir haber yapılmadı ve Facebook’un projeyi terk ettiği hakkında raporlar ortaya çıktı. Ancak, durum öyle değil. Birlik farklı fiat para birimlerini temsil etmek için birkaç istikrarlı para geliştirmeyi planlıyor.

Bitcoin’e Ne Olacak?

Şimdi Bitcoin’e dönelim. Akla gelen ilk avantajı, arkasında bir hükümet, merkez bankası veya teknoloji şirketi olmadan çalışmasıdır. Gelişen ve merkezi olmayan bir ağ tarafından korunan ve sadece matematiksel prensiplere uyan Bitcoin, otorite olmadan varlığına devam ediyor. CEO’su, reklam bütçesi yok. Hiçbir otorite Bitcoin işlemlerine müdahale edemez, işlem ücretleri uygulayamaz veya insanların parasını alamaz. Ayrıca, her işlem büyük bir dijital kamu defteri içinde saklandığı için hareketi son derece şeffaftır.

Bitcoin son ekonomik kriz sırasında ortaya çıkmıştı. Şu sıralar ortaya çıkan koronavirüs salgını krizinden de olumsuz anlamda etkilenmedi. Artık günümüzde daha fazla insan yatırım için Bitcoin’i düşündüğünden ötürü Facebook’un, Apple’ın ve Google’ın ürünlerinin dijital para birimi liderine göre mutlak bir avantaj elde etmesi pek olası değil.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

Öne Çıkan Başlıklar