Yükleniyor...

Google, Bitcoin Entegrasyonu mu Düşünüyor?

"CoinList.

CoinList.me” nin geliştiricisi Jarar Malik, aldığı bir kararla, teknoloji devlerine – Apple, Amazon ve Google- Bitcon ile ilgili ne düşündüklerini ve Bitcoin karşısında nasıl bir tutum sergileyecekleri konusunda bir e-posta gönderdi. Malik, kendisi hakkında hiçbir ekstra durum olmadığını, sadece bu teknoloji devlerinin ve bilişim endüstrisinin Bitcoin’deki gelişmeler ilgili nasıl bir tutum sergilediklerini ve ne düşündüklerini öğrenmek için bu e-postayı attığını söyledi.

Hiçbir markadan Malik’in e-postasına cevap gelmemesi üzerine, Malik beklentilerini bir tık aşağı indirerek bu sefer de Google Genel Müdür Yardımcısı Vic Gundotra’ya tekrar aynı konuyla ilgili bir e-posta gönderdi. Bu sefer şaşırtıcı bir şekilde e-postasına yanıt alan Malik, Vic Gundotra’nın kendisini Google reklam ve ticaret bölümü başkanı Sridhar Ramaswamy’e yönlendirmesiyle amacına ulaştı. Bu yönlendirme esnasında Vic Gundotra: “Bu konuya önem vermekteyiz.” açıklamasında bulundu.

Malik için daha şok edici olan, Sridhar Ramaswamy’nin e-postaya anında cevap vermesi ve Google’in ödeme sistemi olarak Bitcoin üzerinde çalışmalar yaptığını söylemesi oldu.

Screen-Shot-2014-01-22-at-7.48.30-PM1

Yaptığı görüşmeler ile ilgili oldukça mutlu olan Malik, bu görüşmeler ile ilgili yayın yapması için Reddit ile görüştü. Bu konuyla ilgili haber yayınlanmaya başladıktan kısa bir süre sonra, Google bu raporları yalanladı:

“Google Wallet üzerinde çalıştığımız sıralarda, bizlere çok geniş bir kitleden gelen önerilerden dolayı minnetarız. Google Wallet üzerindeki çalışmalarımızda ürünü şekillendirmesi ve yardımcı olması için kullanıcılarımızın önerilerine ne kadar önem versek de, Bitcoin’e ilişkin bir planımız bulunmamaktadır.” açıklamasını Google sözcüsü, CoinDesk ile paylaştı.

Burada iki görüş açığa çıkmakta: Bunlardan ilki Google, Bitcoin ile ilgili kullanımı en azından göz önünde bulundurmakta, ikincisi ise Google yöneticileri Bitcoin’e ilişkin düşündüklerini yanlış dile getirdiler.

Malik’in Haberlere Tepkisi

Malik, Google’ın bu raporları yalanlaması üzerine oldukça şaşırdı ve e-postadaki metinler üzerinde hiçbir oynama yapmadığını belirtti.

Malik, Google temsilcileri ile görüştüğünü ve bu e-postaların Reddit’te yayınlandıktan sonra, Google’ın kendisinden Bitcoin ile ilgili bir ankete başkanlık etmesini istediğini söyledi.

Malik, Reddit’e “Google Ödeme Sistemleri Başkanı Ariel Bardin, bana “Google’ın Bitcoin ile ne yapmasını isterdim?” adlı bir ankette moderator olmamı istedi. Daha sonra bu anket sonuçlarını şahsen kontrol edeceğine ve üzerinde duracağına söz verdi.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

CoinDesk tarafından elde edilen Malik’in e-postalarında, Bardin şirketin Bitcoin ile ilgili planları hakkında yorum yapamayacağını belirtmiş.

Bu sırada, 1.600’den fazla kişi, Google’a 500 öneri ve 20.000 oy ile önerilerini sunmuş bulunmakta. Bunlar içinde YouTube’a Bitcoin bahşişi ekleme gibi fikirler de mevcut.

Google’ın Yanıtı

Malik, Google’dan aldığı e-postaların gerçek olduğu konusunda ısrar etmekte ve Google’ın Bitcoin ödeme sistemi ile ilgili çalışmalar yaptığına inanmakta. Malik, bu e-postaların yayınlanmasıyla, Google’ın stratejilerinin açığa çıkmasından dolayı yalanlamaların geldiğini düşünmekte.

Google, bu konuyla ilgili yorum yapmayacağını belirtirken, herhangi bir kınama girişiminde de bulunmadı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner