Yükleniyor...

Google Play Store’daki 4 Kötü Amaçlı Kripto Para Uygulaması Kaldırıldı!

Android uygulama mağazasındaki sahte kripto para uygulamalarını ayıklamak için gösterilen büyük çabaya rağmen bu savaşın kazanılmasının önünde birçok engel bulunuyor.

Google Play Store Kripto Para Uygulamaları

Android uygulama mağazasındaki sahte kripto para uygulamalarını ayıklamak için gösterilen büyük çabaya rağmen bu savaşın kazanılmasının önünde birçok engel bulunuyor.

Siber güvenlik araştırmacısı Lukas Stefanko, geçtiğimiz günlerde Google Play Store’da Ethereum cüzdanı MetaMask’ın yanı sıra Tether ve NEO kripto para birimlerinin kimliğine bürünmüş toplamda dört sahte kripto para uygulamasına rastladı. Stefanko’ya göre uygulamalar haftalardır Android uygulama mağazasında yer alıyor ve en az birkaç yüz kez indirildiler. Uygulamalar Google’a bildirimlesinden sonra Play Store’dan kaldırıldı.

Stefanko, MetaMask uygulamasının kullanıcının özel anahtarını ve cüzdan şifresini toplamaya yönelik bir kimlik avı uygulaması olduğunu söylüyor. Geri kalan uygulamaların tamamı ise kullanıcıları kandırmaya dönük sahte cüzdan uygulamalarından oluşuyor.

Stefanko’ya göre, sahte cüzdan uygulamaları çok az kodlama gerektiren veya hiç kodlama gerektirmeyen uygulama oluşturucu hizmetleri kullanılarak oluşturulmuş. Stefanko, özellikle Google Play Store’daki sahte kripto para uygulamalarına karşı kullanıcıları uyarıyor ve dikkatli olmaya davet ediyor.

Stefanko, “Bu, Bitcoin fiyatının bir kez arttığı ve öne çıkmaya başlamasıyla kötü amaçlı uygulama sayısı bir hayli arttı. Uygulamalar kullanıcıların kimlik bilgilerini çalmak veya kripto para cüzdan bilgilerini çalmak için geliştiriliyor.” diyor.

Google Play Store’daki kötü amaçlı uygulamaların yanı sıra çevrimiçi arama devi Google, internet tarayıcısı Chrome’da da kötü amaçlı uzantılara karşı büyük mücadele veriyor. Google, geçtiğimiz ayın başlarında kripto para mandecilik özelliklerine sahip tarayıcı uzantılarını yasakladı ve mevcut uzantıları Chrome’un mağazasından kaldırdı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x