Yükleniyor...

Google’ın Çökmesi “Merkeziyetsizlik” Tartışmalarını Gündeme Getirdi

Bundan birkaç gün önce sürekli kullandığımız platformlarda kesinti yaşandı

google filecoin

Bundan birkaç gün önce sürekli kullandığımız platformlarda kesinti yaşandı. Google, Gmail, YouTube kesintiler yaşarken, merkezi olmayan bir çözümün zamanının gelip gelmediği tartışılıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yeni bir gün yeni bir kesinti daha. Google’ın dün yaşanan son hizmet kesintisinin çoğu kişi üzerindeki etkisi yüksek oldu. On binlerce kullanıcı, e-postalarına erişmek bir yana, YouTube’da video izleyemedi, takvimlerine dahi bakamadı. Google App Engine, 2020’de 45 dakikadan yaklaşık iki saate kadar değişen kesintilerle birkaç kesinti yaşadı. Aslında mevcut kesinti, kullanıcıların bu şekilde zarar gördüğü dokuzuncu seferdir.

İnternet hizmetleri, sunucu hataları ve yanlış kurulmuş bakım rutinleri gibi çeşitli nedenlerle zaman zaman başarısız olmuştur. Google’ın en son büyük kesintisi, Kasım 2020’de birkaç Google Apps uygulamasının bir saatten fazla kapalı kaldığı sırada gerçekleşti. Bu tür olayların ışığında Google’ın geleceği hakkında spekülasyon yapmak ilginç. Aslında, paranın geleceği bile merkeziyetsiz göründüğü için merkezi olmayan dosya depolama olasılığını göz ardı etmek cahilce olur.

Google gibi ekosistem barındırıcısında merkeziyetsizlik fikri yeni değil. Aslında, merkezi olmayan Google’a yeterince yakın bir şey Blockscan ve Presearch biçiminde zaten var.

Filecoin İhtiyacı Gideriyor mu?

Bununla beraber Filecoin de verileri depolamak için merkezi olmayan ve sağlam bir temel oluşturma vizyonuna sahiptir. Filecoin, merkeziyetsiz yapısından dolayı “bulut depolama için Airbnb” olarak da anılıyor. Brave Browser kadar popüler olmasa da, Filecoin, proje bir ICO ve girişim fonu çabaları aracılığıyla 258 milyon dolar topladığında 2017’de ana akım medyanın ilgisini çekmişti.

Filecoin, piyasaya sürülmesinden sonraki bir ay içinde, merkezi olmayan bir dosya depolama ağından beklenenleri yerine getirdi. FileCoin ağı 1 EiB’yi (exbibyte) veya 1.1 milyon TB’yi (terabayt) aştığından beri neredeyse her ay Google’ı vuran kesintiler de göz önünde olunca FileCoin’in bariz bir ihtiyacı karşıladığı açıktır. Bunu bağlama oturtmak için, FileCoin, başlatıldıktan sonraki bir ay içinde Wikipedia’nın 4500 kopyasını saklayabildi. Bu, 600000 yıldan fazla video görüşmesi veya 250 milyondan fazla HD filme eşit olabilir.

Filecoin, Web 3.0’ı devralacak tek proje olmasa da, Google için merkeziyetsizlik yakında bir gereklilik haline gelebilir.  Filecoin olsun ya da olmasın, merkeziyetsizlik gelecekteki iş yerlerinin ve internetin önemli bir ihtiyacıdır.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x