Yükleniyor...

Gözler Ethereum ve Shanghai Yükseltmesine Çevrildi

Ethereum'da (ETH) Shanghai güncellemesi yaklaşırken, projedeki deflasyonist arz dikkatleri üzerine çekiyor.

shanghai

Ethereum’da (ETH) Shanghai güncellemesi yaklaşırken, projedeki deflasyonist arz dikkatleri üzerine çekiyor.

Fed’in faiz artışlarını yavaşlatması ve ABD’de enflasyonun düşmeye başlaması sonrası kripto para piyasaları yükselişe geçti. Ethereum’da bu durumdan etkilenerek diğer varlıklar gibi yükseliş kaydetti.

Ethereum (ETH) fiyatı yılbaşından bu yana yüzde 40’tan fazla artış göstererek son yedi ayın en yüksek seviyesi olan 1.750 dolar bölgesine yükseldi. Ancak ETH fiyatı, Shanghai yükseltmesine rağmen henüz beklenen yükselişi sağlamadı. 

Ethereum Fiyatı Boğa Tuzağı mı? 

Ethereum (ETH), birleşmeden bu yana deflasyonist bir hale geldi. ETH’nin ihraç oranı, ağın Eylül ayında The Merge ile Proof of Stake (PoS) algoritmasına geçişinden bu yana en düşük seviyeye geriledi. 

Aynı zamanda, riskli piyasalarda boğa tuzağına ilişkin uyarılar ortaya çıktı. Bu durum, yatırımcıların son dönemdeki karlarını silebilir. Ethereum, hisse senetleri ve Bitcoin ile olan uzun vadeli korelasyonu nedeniyle benzer risklerle karşı karşıya. 

Aşağıda Ethereum fiyatı için birkaç potansiyel yükseliş ve düşüş katalizörü bulunuyor. Neler olacağını anlamak için daha yakından inceleyelim. 

Ethereum’un birleşmeden bu yana yıllık arzı yüzde 0.056’ya geriledi. Ethereum ağı son beş ay içinde arzdan çıkarılandan daha az ETH token’ı basmıştı. Yatırımcılar genellikle sabit bir arza ya da deflasyonist ihraç oranına sahip bir kripto birimini uzun vadede yükseliş olarak algılayabiliyor.

Ethereum’un arzı şu anda 120,50 milyon civarında yer alırken, projenin teknik olarak maksimum arzı bulunmuyor. Bununla birlikte, Ağustos 2021’deki Londra hard forku ETH’nin tokenomiklerine deflasyonist özellikler ekleyen bir ücret yakma mekanizması getirdi. Bu yükseltmenin bir sonucu olarak, Ethereum ağının işlem ücretleri herhangi bir zamanda ne kadar yüksekse, o kadar fazla ETH yakılacak veya sonsuza dek arzdan çıkarılacak. İlginç bir şekilde, Ethereum’un medyan gas fiyatı geçtiğimiz hafta yedi ayın en yüksek seviyesi olan 27,13 gwei’ye yükseldi. 

Ethereum fiyatının yükselmesi için ETH talebinin deflasyonist bir arz oranına karşı düşmemesi gerekiyor. Mart ayında gerçekleşmesi beklenen Shanghai güncellemesi, Ethereum için yükseliş katalizörü olarak görülüyor. 

Shanghai güncellemesi, ETH’lerini Ethereum’un PoS akıllı sözleşmesine kilitleyen kullanıcıların varlıklarını çekmelerine izin verecek. Bağımsız piyasa analisti Kennan Mell’e göre, bu artan likidite daha fazla insanı ETH tokenlerini stake etmeye teşvik edebilir. 

Kennan Mell, SeekingAlpha’ya yazdığı notta şu ifadeleri kullanıyor: “Stake edilen varlıkların çekme işlemlerinin başarılı bir şekilde uygulanması Ethereum’un fiyatını artırabilir.” 

Bunun dışında, Ethereum PoS sözleşmesinde kilitlenen toplam değer yeni rekor seviyeler yükselmeye devam ediyor. Son verilere göre kilitli bulunan ETH miktarı 16,63 milyon dolar değerinde bulunuyor. 

Kripto Staking Baskısı

ETH fiyatı için yukarıda belirtilen potansiyel yükseliş katalizörleri, yakın vadede düzenleyici baskılar ve olumsuz teknikler ile dengelenebilir. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), popüler kripto borsası Kraken’e, Ethereum stake etme seçeneğini içeren programını kaydetmediği için 30 milyon dolar para cezası vermişti. 

Coinbase CEO’su Brian Armstrong’da SEC’nin perakende yatırımcılar için kripto stake hizmetlerini tamamen yasaklayabileceği konusunda uyardı. Eğer böyle bir durum gerçekleşirse, bu ETH’nin ABD’li yatırımcılar arasındaki talebine zarar verebilir. 

ETH Fiyatı Düşüş Seviyesine Ulaştı 

Ekran Resmi 2023 02 20 17.26.56

Teknik bir perspektiften bakıldığında, Ethereum fiyatı şu anda potansiyel bir geri çekilme için önemli bir direnci test ediyor. 

Bu direnç noktası, aylık azalan trend çizgisi direnci ve 50 haftalık üstel hareketli ortalamadan oluşmaktadır. 

Bu noktadan bir geri çekilme, ETH’nin fiyatının kısa vadeli aşağı yönlü hedefi olarak 1.550 dolar yakınlarındaki 200 haftalık EMA’yı test etmesini sağlayabilir. 

Ayrıca yaşanacak bir düzeltme, fiyatı Mart 2023’e kadar 1.200 dolar civarındaki trend çizgisi desteğine doğru itebilir ve mevcut seviyelerden yaklaşık yüzde 30 geri çekilmesine neden olabilir. 

Azalan trend çizgisi direncinin üzerinde yaşanacak kararlı bir kırılma, 2.000 ve 2.500 dolar bölgesine doğru bir yükselişi destekleyebilir. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner