Yükleniyor...

GPU Madenciliğine Olan Talebin Düşmesi Nvidia’yı Davalık Etti!

Grafik işlem birimi (GPU) üreticisi Nvidia, madencilerin kripto para fiyatlarının düşmesinden dolayı GPU'lara olan taleplerinin düşmesi sonrası büyük düzeyde zarar ettiğini açıklamıştı.

Nvidia

Grafik işlem birimi (GPU) üreticisi Nvidia, madencilerin kripto para fiyatlarının düşmesinden dolayı GPU’lara olan taleplerinin düşmesi sonrası büyük düzeyde zarar ettiğini açıklamıştı. Şirketin zarar etmesi sonrası Schall hukuk firması tarafından bir sınıf davası açıldı. Dava, şirketin piyasaya yanlış ve yanıltıcı açıklamalar yaptığı gerekçesiyle açıldı.

Sınıf davasına göre, Nvidia, açıkladığı gibi zarar etmedi. Kripto para madencileri arasında GPU’lara olan talebin düşmesinin oyun piyasasındaki güçlü talepten dolayı dengelenebileceği belirtiliyor. Bu yüzden Nvidia’nın iddia ettiği gibi bir zararının söz konusu olmadığı, şirketin kripto para piyasasını izleyerek gerektiğinde hızlı bir şekilde talebe yönelik konum alabileceğine vurgu yapılıyor. Yakın zamanda kripto para madenciliğinde yaşanan düşüşün ardından Nvidia, S&P 500’de en kötü performansı gösteren şirket olmuştu. Şirketin hisse senedi fiyatı yüzde 54’ten fazla düşmüştü.

GPU Madenciliği ile Ethereum’da (ETH) Kârlılık 0 Dolara Düştü

Kasım ayının ortalarından ABD merkezli küresel ticaret ve teknoloji şirketi olan Susquehanna’nın yaptığı bir analize göre, GPU ile Ethereum (ETH) madenciliğinin artık karlı olmadığı görülmüştü. Susquehanna analizinde, GPU Ethereum madencileri için Temmuz 2017’de yaklaşık 150 dolar olan aylık karın1 Kasım 2019’da 0 dolar düştüğü görülüyordu. Kripto para birimlerinin madenciliğindeki karlılıkta görülen düşüş birçok madencilik firmasını da derinden sarstı. Bu hafta başlarından Japon GMO firması, yol boyunca yaşanan olağanüstü zararları gerekçe göstererek madencilik sektöründen ayrılacağını açıkladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner