Yükleniyor...

Grayscale Bitcoin Trust, Bitcoin (BTC) Fiyatının Altında İşlem Görüyor

Yatırımcıların borsada Bitcoin'e (BTC) yatırım yapmaları sağlayan bir fon olan Grayscale Bitcoin Trust hisse senetleri, 30 gündür Bitcoin değerinin altında işlem görüyor.

grayscale

Yatırımcıların borsada Bitcoin’e (BTC) yatırım yapmaları sağlayan bir fon olan Grayscale Bitcoin Trust hisse senetleri, 30 gündür Bitcoin değerinin altında işlem görüyor. Ürün ilk ortaya çıktığı Eylül 2013’ten bu yana ilk kez bu kadar yüksek bir primle işlem görmeye hazırlanıyor.

Grayscale, geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinin sonunda yaptığı açıklamaya göre, şu anda 38.5 milyar doları yöneten tröste yapılan yatırımların, yaklaşık %80’lik kısmının kurumsal yatırımcılardan geldiğini açıkladı.

Tröstteki indirimli hisseler, kurumsal yatırımcıların tröstte hisse satmak için acele ettiklerini, belki de Bitcoin’lerini Grayscale’in %2 yönetim ücretini düşüren ve acımasız itfa programından kaçınan araçlara yatırım yapmayı tercih ettiklerini göstermektedir.

Kurumsal yatırımcılar, genellikle karlarını en üst düzeye çıkarabilmek için büyük krediler alırlar. Ocak ayında yapılan açıklamaya göre 3 Arrows, fona 1.2 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi. Bu yapılırken, kurumsal yatırımcıların hisselerini sattıklarında kar elde etmeleri planlanmıştı. Ancak bu planın pek işe yaradığını söyleyemeyiz. GBTC’nni değeri, temsil ettiği Bitcoin’in altında yer alıyor. Büyük yatırımcılar hisselerini zarar karşılığında satabilir ve hisseleri satın almak için ihtiyaç duydukları parayı sağlayanlara, borçlu oldukları faizden para kaybedebilirler.

Singapurlu kripto yatırım şirketi QCP’nin kurucu ortaklarından Darius Sit, “Bu bir GBTC sorunu sorun sistematik değil” ifadelerini kullandı.

Şu sıralar Kanada’da Bitcoin ETF’leri düzenleyiciden onay almaya devam ediyor. ABD’de henüz böyle bir onay yaşanmasa da başvurusu sayısı bir hayli artmış durumda. Artık bu sektör içerisinde GBTC’nin tek olmadığını söyleyebiliriz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x