Yükleniyor...

Greenspan Merkez Bankası Destekli Dijital Paraya Karşı

Merkez Bankaları Sistemi (FED) eski Başkanı Alan Greenspan, merkez bankalarının kendi dijital paralarını çıkarmalarının “bir anlamı” olmadığını söyledi.

greenspan

Merkez Bankaları Sistemi (FED) eski Başkanı Alan Greenspan, merkez bankalarının kendi dijital paralarını çıkarmalarının “bir anlamı” olmadığını söyledi. CNBC yazısına göre, Greenspan, Çin finans dergisi Caijing tarafından düzenlenen yıllık ekonomik görünüm konferansında bu konuyla alakalı açıklamalarda bulundu. Greenspan argümanında ulusal fiat para birimlerinin devlet kredisi ile desteklendiğine ulus devlete ve onun kurumsal yapısına özgü bir hükme bağlı olduğu bildirildi.

Greenspan Açıklama Yaptı

Ronald Reagan’ın atadığı Greenspan, 1987-2006 yıllarındaki görev süreleri boyunca, birçok kriz atlattı. Günümüzün tecrübeli isimlerinden olan Greenspan, dijital paralarla alakalı da açıklama yaptı. Ona göre, merkez bankası destekli kripto para birimleri oldukça gereksiz. Hatta eski başkana göre Facebook gibi özel şirketler, para konusunda devletle rekabet bile edemeyecek durumdalar.

Greenspan’ın açıklamalarına rağmen, Çin, ülkenin merkez bankası Çin Halk Bankası’nın Çin-Amerikan gerginliklerinin arttığı çağda; merkez bankası dijital para birimini başlatması onu bu projeyi başlatan ilk büyük küresel ekonomi haline getirecek. Bu arada, Tunus kısa bir süre önce dinarın sayısallaştırılması sürecini başlattı.

Ekim ayında, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi üyeleri görevdeki Fed başkanı Jerome Powell’a bir USD CBDC (dijital merkez bankası parası) ihraç etme ihtimalini araştırmak için bir mektup gönderdi. Milletvekilleri, Fed’in dijital bir dolar geliştirerek daha güvenli, daha esnek ve daha istikrarlı bir parasal ve finansal sistem kurma kapasitesine ve yetkisine sahip olduğunu savunuyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x