Yükleniyor...

Gruenberg: Signature Bank Kripto ile İlgili Riskleri Anlayamadı

FDIC Baş Risk Sorumlusu tarafından hazırlanan rapor, Signature Bank’ın başarısızlığının temel nedeni olarak zayıf yönetimi gösterdi.

signaturebank Czi6 cover

FDIC Baş Risk Sorumlusu tarafından hazırlanan rapor, Signature Bank’ın başarısızlığının temel nedeni olarak zayıf yönetimi gösterdi. 

Signature Bank’ın iflasına ilişkin soruşturmalar, likidite azlığına ve kötü yönetime işaret ediyor. Ancak, Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) başkanı Martin Gruenberg, bankanın kripto para birimleriyle ilişkili riskleri anlamamasının düşüşü hızlandırdığına inanıyor. 

SVB CEO’su, Banka İflaslarını Faiz Oranlarına Bağladı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İhtiyati Düzenleyicilerin Gözetimi konulu duruşmada konuşan Gruenberg, Silicon Valley Bank (SVB) ve Silvergate Bank’ın, son dönemdeki başarısızlıklarına dikkat çekere, bu başarısızlıkların hisse senedi fiyatlarında büyük düşüşlere neden olduğunu belirtti. 

FDIC Baş Risk Sorumlusu tarafından kaleme alınan ilgili raporda, Signature Bank’ın başarısızlığının temel nedeni olarak kötü yönetim gösterildi. Gruenberg, Signature Bank’ın uygun risk kontrolleri olmaksızın sigortasız mevduatlara aşırı güvendiğine işaret etti. Gruenberg, konuşmasının devamında ise şu sözlere yer verdi: “Banka, kripto endüstrisi mevduatlarıyla olan ilişkisinin ve bunlara olan güveninin riskini ya da 2022’nin sonlarında ve 2023’te meydana gelen kripto karmaşasından kaynaklanan bulaşıcılığa karşı savunmasızlığını anlayamadı.”

Düzenleyiciler ve bankacılık uzmanları mevduat akışlarının banka çöküşlerinin temel nedenlerinden biri olduğu konusunda hemfikir olsalar da, eski SVB CEO’su Greg Becker, bankanın iflası için artan faiz oranlarını sebep olarak gösterdi. Becker’a göre, hiçbir banka bu hız ve büyüklükteki bir banka batışından sağ çıkamazdı.  

Gruenberg, SVB ve Signature Bank’ın iflaslarının sırasıyla 16.1 milyar dolar ve 2.4 milyar dolar zararla sonuçlandığını açıkladı. Konuşmanın sonunda Gruenberg, 100 milyar dolar veya daha fazla varlığa sahip bankaların düzenli çözümleri kolaylaştırmak için uzun vadeli borçlanma gerekliliğinin değerlendirilmesi de dahil olmak üzere özel bir ilgiyi hak ettiğini söyledi. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x