Yükleniyor...

Güney Afrika Merkez Bankası, Kriptoya Sıcak Bakıyor

Güney Afrika Merkez Bankası, bankaların olası riskler nedeniyle kripto para yatırımcıları ile ilişkilerini kesmenin finansal bütünlüğün önünde bir tehdit olduğunu açıkladı.

Guney Afrika Merkez Bankasi Kriptoya Sicak Bakiyor

Güney Afrika Merkez Bankası, bankaların olası riskler nedeniyle kripto para yatırımcıları ile ilişkilerini kesmenin finansal bütünlüğün önünde bir tehdit olduğunu açıkladı.

Güney Afrika Merkez Bankası İhtiyati Otoritesi, bankalara ve yan kuruluşlarına gönderdiği yönergelerde kripto para ile tüm bağlantılarını kesmemesini söyledi.

Merkez Bankası Kripto İlişkilerini Kesmeyi Risk Olarak Görüyor

Güney Afrika Merkez Bankası, yan kuruluşları ve bankaları yolladığı yönergede kripto paralarlar ilişkileri kesmenin uzun vadede finansal bütünlük açısından risk teşkil ettiğini ve bundan kaçınılmasını istedi.

Bu resmi duyuru, Prudential Authority CEO‘su Fundi Tshazibana tarafından imzalandı. Geçmişte, bazı Güney Afrika bankaları, belirsiz düzenlemeler veya yüksek risk faktörü nedeniyle kripto varlık servis sağlayıcıları (CASP’ler) ile bağlarını kesmişti.

Yayımlanan bildiri risk değerlendirmesi hakkında şöyle bir açıklama getiriyor:

“Risk değerlendirmesi, kurumların örneğin CASP’lerin müşteriler ile ilişkilerinin toptan sona erdirilmesi yoluyla, riskten tamamen kaçınmaları gerektiği anlamına gelmez”

Böyle bir hareketin, kara para aklama gibi sorunları çözme olanaklarını sınırlayabileceğinden, genel mali bütünlük için bir “tehdit” bile olabileceğini de metinde belirtiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner