Yükleniyor...

Güney Afrika Merkez Bankası’nın Ödüllü Ethereum Blockchain Projesi

Küresel bir merkez bankası olan Central Banking, başarılı Khokha projesi için Güney Afrika'nın merkez bankasına En İyi Dağıtık Defter Teknolojisi projesine FinTech & RegTech Ödülü'nü verdi.

Güney Afrika Merkez Bankası Ethereum Blockchain Ödülü

Küresel bir merkez bankası olan Central Banking, başarılı Khokha projesi için Güney Afrika’nın merkez bankasına En İyi Dağıtık Defter Teknolojisi projesine FinTech & RegTech Ödülü’nü verdi. Banka, bankalar arası ödemeleri ve yerleşimleri işlemek için Ethereum Blockchain platformunu başarıyla kullandı.

Test, dağıtık defter teknolojisinin (DLT), dijital işlemlere karşı dijital işlemler için önemli iyileştirmeler sunarak dijital işlemlere güçlü bir alternatif olabileceğini gösterdi. Central Banking web sitesinde, testin başarısının düzenleyicilerin bankaların güvenlik ve gizlilik konusunda kaygıların ele aldığı ve küresel işlemlerin iyileştirmesini sağladığı belirtiliyor.

Test Gerçek Şartlarda Gerçekleştirildi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Güney Afrika Merkez Bankası, bir toptan ödeme sistemi üzerinde gerçekçi şartlar altında işlem yapmak için bir dağıtık defter teknolojisinin yeterliliğini, esnekliğini, gizliliğini, kesinliğini ve ölçeklenebilirliğini test etmek için üç aydan kısa bir sürede Project Khokha’yı tasarladı ve uygulamaya aldı. Banka, JP Morgan Chase’in Quorum ağını Bizans hata toleransını ve Pedersen taahhütlerini ve dizi kanıtlarını kullandı.

Projeye katılan bankalar, kendi düğümlerini oluşturdular ve dağıtık defterde kripto para birimine dönüştürülmüş Güney Afrika para birimi Rand’ı takip edip, kullanma taahhüdünde bulundular.

Projenin ana hedefi, Finansal Piyasa Altyapıları Prensiplerine uyarak işlemleri başarılı bir şekilde işlemekti. Proje için ayrıca performans, işlem süresi, güvenlik ve gizlilik konularında ölçülebilir hedefler belirlendi.

Hedeflerden biri, Güney Afrika bankalarının gerçek zamanlı brüt ödeme ihtiyaçlarına dayalı olarak 70.000 ila 200.000 günlük işlem yapılmasıydı. Bir diğer hedef ise, bir günlük iş kaybı ile başa çıkarken iki saat içinde bir günlük işlem yapmaktı.

Test ile Yapılan Ölçümler

Merkez bankası, işlemlerin yüzde 95’ini bir saniyeden daha kısa bir sürede doğruladı. İşlemlerin yüzde 99’u ise iki saniyelik bir süre içinde doğrulandı. Merkez bankası tüm işlemleri görebilirken, katılımcı bankalar, birbirlerinin işlemlerini göremediler.

Ağ, günlük hacmi iki saatin altında yönetiyordu ve yerleşim kesinliği ve eksiksiz işlem gizliliği sağladı. Merkez bankası, coğrafi olarak dağıtılan bir düğüm ağında iki saniye altında işlenen işlemlerin düzenleyici denetimini sürdürdü.

Central Banking, düzenleyicilerin, finansal sistemi inovasyonu boğmayacak şekilde korumak için birlikte çalışması gerektiğine dikkat çekti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x