Ana Sayfa Blockchain Güney Afrika Merkez Bankası'nın Ödüllü Ethereum Blockchain Projesi

Güney Afrika Merkez Bankası’nın Ödüllü Ethereum Blockchain Projesi

Küresel bir merkez bankası olan Central Banking, başarılı Khokha projesi için Güney Afrika’nın merkez bankasına En İyi Dağıtık Defter Teknolojisi projesine FinTech & RegTech Ödülü’nü verdi. Banka, bankalar arası ödemeleri ve yerleşimleri işlemek için Ethereum Blockchain platformunu başarıyla kullandı.

Test, dağıtık defter teknolojisinin (DLT), dijital işlemlere karşı dijital işlemler için önemli iyileştirmeler sunarak dijital işlemlere güçlü bir alternatif olabileceğini gösterdi. Central Banking web sitesinde, testin başarısının düzenleyicilerin bankaların güvenlik ve gizlilik konusunda kaygıların ele aldığı ve küresel işlemlerin iyileştirmesini sağladığı belirtiliyor.

Test Gerçek Şartlarda Gerçekleştirildi

Güney Afrika Merkez Bankası, bir toptan ödeme sistemi üzerinde gerçekçi şartlar altında işlem yapmak için bir dağıtık defter teknolojisinin yeterliliğini, esnekliğini, gizliliğini, kesinliğini ve ölçeklenebilirliğini test etmek için üç aydan kısa bir sürede Project Khokha’yı tasarladı ve uygulamaya aldı. Banka, JP Morgan Chase’in Quorum ağını Bizans hata toleransını ve Pedersen taahhütlerini ve dizi kanıtlarını kullandı.

Projeye katılan bankalar, kendi düğümlerini oluşturdular ve dağıtık defterde kripto para birimine dönüştürülmüş Güney Afrika para birimi Rand’ı takip edip, kullanma taahhüdünde bulundular.

Projenin ana hedefi, Finansal Piyasa Altyapıları Prensiplerine uyarak işlemleri başarılı bir şekilde işlemekti. Proje için ayrıca performans, işlem süresi, güvenlik ve gizlilik konularında ölçülebilir hedefler belirlendi.

Hedeflerden biri, Güney Afrika bankalarının gerçek zamanlı brüt ödeme ihtiyaçlarına dayalı olarak 70.000 ila 200.000 günlük işlem yapılmasıydı. Bir diğer hedef ise, bir günlük iş kaybı ile başa çıkarken iki saat içinde bir günlük işlem yapmaktı.

Test ile Yapılan Ölçümler

Merkez bankası, işlemlerin yüzde 95’ini bir saniyeden daha kısa bir sürede doğruladı. İşlemlerin yüzde 99’u ise iki saniyelik bir süre içinde doğrulandı. Merkez bankası tüm işlemleri görebilirken, katılımcı bankalar, birbirlerinin işlemlerini göremediler.

Ağ, günlük hacmi iki saatin altında yönetiyordu ve yerleşim kesinliği ve eksiksiz işlem gizliliği sağladı. Merkez bankası, coğrafi olarak dağıtılan bir düğüm ağında iki saniye altında işlenen işlemlerin düzenleyici denetimini sürdürdü.

Central Banking, düzenleyicilerin, finansal sistemi inovasyonu boğmayacak şekilde korumak için birlikte çalışması gerektiğine dikkat çekti.

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Diğer Haberler

İşte Bitcoin ETF Endeksinin Arkasındaki OTC Borsaları

Çok beklenen VanEck SolidX Bitcoin ETF'sinin en büyük üç OTC Bitcoin borsasının fiyatlandırma verisinden oluşan bir endeksi kullanacağı ortaya çıktı. Endeks, MVIS Bitcoin ABD OTC...

Kripto Para Platformu Bakkt’ın Açılışı 24 Ocak 2019’a Ertelendi!

New York Borsası'nın (NYSE) kuruluşlarından olan Bakkt'ın İcra Kurulu Başkanı Kelly Loeffler, fiziksel olarak yerleşmiş bir Bitcoin (USD) sunan Bakkt platformunun lansman tarihinin 12...

Nasıl EOS Alırım? Adım Adım EOS Alma Rehberi

Bu rehberde "nasıl EOS alırım" sorusunun cevabını elimizden geldiğince vermeye çalıştık. Nasıl EOS satın alacağınızla ilgili bilmeniz ve yapmanız gereken her şeyi tek tek...

Genesis Trading CEO’su Piyasadaki Sert Düşüşün Nedenini Açıkladı

Tezgah üstü piyasa (OTC) dijital varlık alım satım platformu olan Genesis Trading'in CEO'su Michael Moro, 2017'nin başında kripto paraya yatırım yapanların bugünlerde yüksek satış...

Basketbol Efsanesi Kobe Bryant niTRON Summit 2019’a Katılacak

Basketbol efsanesi Kobe Bryant, 2019'da bir Blockchain zirvesine katılacak. TRON'un ev sahipliğindeki niTROn Summit 2019, 17-18 Ocak tarihlerinde San Francisco’daki Yerba Buena Merkezi'nde gerçekleşecek ve...