Yükleniyor...

Güney Kore, Kripto Para Yatırımlarından Vergi Alabilir

Yayınlanan son haberlere göre Güney Kore Maliye Bakanlığı kripto para birimi işlemlerinden elde edilen gelire yüzde 20 vergi uygulama noktasındaki çalışmalarında sona geldi

Güney Kore Kripto Para Yatırımlarından Vergi Alabilir

Yayınlanan son haberlere göre Güney Kore Maliye Bakanlığı kripto para birimi işlemlerinden elde edilen gelire yüzde 20 vergi uygulama noktasındaki çalışmalarında sona geldi. Maliye Bakanlığının kripto para birimlerine vergi planlaması henüz tamamlanmamış olsa da, hükümetin kripto para birimlerinden yüzde 20 vergi alabileceğine dair bir iddia var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Buna göre, Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, ülkenin vergi planını yakın zamanda inceledikten sonra, ülkenin gelir vergisi yetkililerine kripto para birimleri için vergi planını gözden geçirmelerini emretti. Böyle bir gelişme, hükümetin kripto para alım satımından elde ettiği kârı ‘sermaye kazancı’ olarak değil ‘diğer gelir’ olarak sınıflandırabileceğini gösteriyor.  Konuyla ilgili açıklama yapan bir hükümet yetkilisi, “Maliye bakanlığı henüz yönünü kesinleştirmedi ancak kripto para ticaretinden elde edilen gelirin, gayrimenkul gibi sermayelerden elde edilen bir gelir olarak değil de diğer gelirler olarak etiketlenmesi daha muhtemel hale geldi” ifadelerini kullandı.

Güney Kore Vergi Toplamıştı

Kore Vergi Dairesi Ulusal Vergi Servisi (NTS), yabancıların kripto ticaretinden kazandığı kazançları “diğer gelir” olarak etiketleme sürecini başlatmış ve ayrıca kripto borsaları yoluyla dolaylı olarak vergi toplamıştı. Daha önce Aralık 2019’da, Güney Kore’nin önde gelen kripto borsalarından biri olan Bithumb, yabancı müşterilerin ticaret faaliyetleri üzerindeki vergileri stopaj için 70 milyon dolarlık bir vergi faturasına çarptı. Şu anda, Bithumb kendisine sunulan vergi faturasını geçersiz kılmak için savaşıyor. Bu gelişme, hükümetin dijital varlık endüstrisine proaktif katılımının en büyük kanıtı.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x