Yükleniyor...

Güney Kore Merkez Bankası’na Kriptoyla İlgili Yeni Yetki

Güney Kore Merkez Bankası'na, ülkedeki sanal varlık mevzuatı hakkında soruşturmalar yapabilmek için yeni yetki verildiği açıklandı.

güney kore

Güney Kore Merkez Bankası’na, ülkedeki sanal varlık mevzuatı hakkında soruşturmalar yapabilmek için yeni yetki verildiği açıklandı.

20 Nisan tarihinde yerel medya kuruluşu olan The Korea Herald, Bank of Korea’ya (BoK) kripto para birimiyle ilgili işletmelerin operatörlerini soruşturma hakkı verileceğini açıkladı. Güney Kore Merkez Bankası, kripto yetkisi konusunda ülkenin mali düzenleyicisi Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) ile rekabet halini sürdürmeye devam ediyor. Bu olay zinciriyle birlikte, dijital varlık sektörünün düzenlenmesinde son söz FSC’de olmaya devam ediyor. Ayrıca Güney Kore Merkez Bankası, stablecoin’lerden kaynaklanan finansal riskleriyle ilgili endişelerini dile getirerek, kripto borsalarından işlem verileri talep edebileceğini belirtti.

Cropped 1614312487DSC 9816re2

Güney Kore’de Finansal Hareketlilik Devam Ediyor

Bank of Korea’nın dijital para birimi operatörlerinden veri talep etme hakkı, geçen hafta Ulusal Meclis Siyasi İşler Komitesi’nin yetkilileri tarafından onaylanı. FSC ise yaşanan bu olaylar ile ilgili 25 Nisan’da bir alt komite toplantısında resmi tutumunu açıklayacak.

Rapora göre toplantı, Güney Kore’nin sanal varlık yasalarının yürürlüğe girmesini hızlandıracağı ifade ediliyor. Ülkenin kripto düzenlemeleri olan Kripto Varlıklar Yasası’nı öneren Demokrat Parti milletvekili Kim Han-gyu konuyla ilgili görüşlerini belirterek şunları söyledi: “Finansal Hizmetler Komisyonu, Kore Bankası’nın veri talep etme hakkına sahip olmasının gerekli olduğunu kabul ediyor, ancak bunu reddediyor. Bunu da faturaya dahil edin.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner