Yükleniyor...

Güney Kore Yetkilileri, Şüpheli Kripto Transferini Soruşturuyor

Güney Kore medyası, Demokrat Parti milletvekili Kim Nam-kuk’un daha önce kripto karları üzerindeki vergilendirmeyi ertelemeyi amaçlayan bir yasa tasarısına eş sponsorluk yaptığını bildirdi.

güney kore

Güney Kore medyası, Demokrat Parti milletvekili Kim Nam-kuk’un daha önce kripto karları üzerindeki vergilendirmeyi ertelemeyi amaçlayan bir yasa tasarısına eş sponsorluk yaptığını bildirdi. 

Güney Kore’nin mali gözlemcisi, muhalefet partisinden bir milletvekilinin bir dizi kripto işlemini yerel savcılara rapor etti ve bu durum potansiyel bir çıkar çatışması nedeniyle ülke içinde öfkeye yol açtı. CoinDesk Korea’ya göre, Kore Demokratik Partisi’nden Temsilci Kim Nam-kuk’un 2022 Şubat sonundan Mart başına kadar 800.000 WEMIX token çektiği iddia edildi ve işlemler Finansal Hizmetler Komisyonu’nun Finansal İstihbarat Birimi’ne (FIU) bildirildi. 

Kim, Varlıkları Nakde Çevirmediğini İddia Etti

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kim’in WEMIX varlıkları Ocak ve Şubat 2022 arasında 6 milyar won olarak kayıtlara geçti. Raporda, FIU’nun para çekme işlemlerini şüpheli işlemler olarak sınıflandırdığı ve savcılığa bildirdiği belirtildi. 

Güney Kore, Kim’in para çekme işlemlerini gerçekleştirmesinden kısa bir süre sonra, 25 Mart 2022’de küresel standart belirleyici FATF’nin seyahat kuralını uygulamaya koydu. Seyahat kuralı, borsaların işlemlerle ilgili kişisel verilerini toplamasını ve belirli bir eşiği aştıklarında bunları yetkililere bildirmesini gerektiriyor. 

Rapora göre Kim, token’larını nakde çevirmediğini ve herhangi bir yasayı ihlal etmediğini söyledi. 

Güney Kore’nin Kamu Hizmeti Etik Yasası’nda sanal varlıklar için herhangi bir raporlama zorunluluğu bulunmuyor. WEMIX, geçen yıl yanlış dolaşım arzı bildirdiği iddiasıyla Güney Kore’deki büyük borsalar arasından çıkarıldı. İhraç eden şirket WeMade, listeden çıkarılma işlemine mahkemede itiraz etti ancak bu girişim başarısız oldu.

CoinDesk Korea’nın haberine göre Kim, Temmuz 2021’de Gelir Vergisi Yasası’nda sanal varlıkların vergilendirilmesinin ertelenmesine yönelik bir hüküm içeren bir değişikliğe eş sponsorluk yapmıştı. 

Bunun yanı sıra Güney Kore, kriptodan elde edilen gelirin yanı sıra sanal varlıkların devredilmesi veya ödünç verilmesinden elde edilen geliri vergilendirme planlarını 2025 yılına erteledi. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x