Yükleniyor...

Güney Kore’de Kripto Paralardan Vergi Alma Dönemi Başlıyor

Güney Kore'de yer alan haber kaynaklarına göre; önümüzdeki yıldan itibaren ülkede kripto paralardan vergi alma dönemi başlayacak.

guney kore kripto paralardan vergi almaya basliyor

Güney Kore’de yer alan haber kaynaklarına göre; önümüzdeki yıldan itibaren ülkede kripto paralardan vergi alma dönemi başlayacak.

Öncelikle parlamentoya sunulacak olan yasa tasarısının onaylanması durumunda, ilk darbeyi Bitcoin madencileri ve ICO’lardan gelir elde eden kurumlar alacak.

2020 yılının Eylül ayında parlamentoya sunulması beklenen önerge, Ekonomi ve Maliye Bakanlığı ile Teknoloji Bakanlığı’nın ortak görüşü olarak hazırlandı. Önergenin onaylanması durumunda 2021 yılından itibaren, madenciler ve ICO şirketleri dijital varlıkların satışından elde edilen kârlar üzerinden vergi ödemek zorunda kalacak. Kripto varlık arasında yapılan işlemler ve zararına yapılan satışlar, bahsi geçen vergiden muaf tutulacak.

Güney Kore hükümeti, geçtiğimiz aylarda da Bitcoin ve kripto paraların vergilendirmesi üzerinde durmuştu ancak parlamentoda yer alan farklı görüşlerden dolayı düzenleme yürürlüğe girememişti.

Vergi uzmanları ise, işlemlerin bir borsa dışında yapılması sonucunda vergilendirmenin önüne açık bir şekilde geçilebileceği ve benzer şekilde suistimale oldukça açık olan bu vergi sisteminin gereksiz olduğunu belirttiler.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner