Anasayfa Haberler Günlük Açılan Kripto Para ATM Sayısı Görenleri Şaşırtıyor

Günlük Açılan Kripto Para ATM Sayısı Görenleri Şaşırtıyor

Coin ATM Radar’ın verilerine göre, dünya genelinde açılan kripto otomatik vezne makinelerinin (ATM’ler) sayısı 4.000’in üzerine çıkmış durumda. Coin ATM Radar’ın göstergesi dünya çapında günlük olarak açılan ATM sayısının 4,9 olduğunu gösteriyor. Kripto para piyasasının mevcut durumuna rağmen kripto para ATM’lerinin sayısının hızla arttığı görülüyor.

Dünya Genelinde 4.167 Kripto Para ATM’si Bulunuyor

Coin ATM Radar, şu anda dünya genelinde 4.167 kripto para ATM’sinin bulunduğunu gösteriyor. Bu ATM’lerinin yüzde 71,8’i Kuzey Amerika’da, yüzde 23’ü Avrupa’da, yüzde 2,6’sı Asya’da, yüzde 1,3’ü Okyanusya’da, yüzde 1,1’i Güney Amerika’da ve yüzde 0,2’si ise Afrika’da bulunuyor. Dünya genelindeki kripto para ATM’lerinin yüzde 99,9’u veya 4.162’si Bitcoin’i (BTC) desteklerken, ATM’lerin yüzde 64,6’sı bir veya birden fazla altcoin’i destekliyor. Kripto para ATM’lerinin yüzde 59,5’i Litecoin’i (LTC), yüzde 49,3’ü Ethereum’u (ETH) ve yüzde 33,9’u Bitcoin Cash’i (BCH), yüzde 17,9’u Dash’ı (DASH) ve yüzde 3 veya daha azı ise Monero’yu (XMR), Dogecoin’i (DOGE) ve ZCash’i (ZEC) destekliyor.

Coin ATM Radar’ın verilerindeki ülkeler arasında Hindistan’ın yer almıyor olması ise dikkat çekiyor. 2018 Kasım ayında ülkenin ilk Bitcoin ATM geliştiricileri bankacılık kanallarını atlattıkları iddiası ve ATM etiketini kullandıkları gerekçesiyle  Bangalore’de tutuklanmışlardı. Tutuklamalar, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) 2018 baharında bankaların kripto para firmalarıyla hiçbir şekilde ilişkilerinin olmayacağını söyleyerek bu konuda yasak getirmesinin ardından gelmişti. Ülkemizdeki kripto para ATM sayısı ise yalnızca 1. Söz konusu ATM geçtiğimiz yıl Aralık ayında Nişantaşı’nda bulunan City’s Alışveriş Merkezi’nde açıldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram grubumuza katılın!

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

Yorum Yapın

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları

Anlık Piyasa Verileri

-
54.123,591.7%