Yükleniyor...

Günlük Açılan Kripto Para ATM Sayısı Görenleri Şaşırtıyor

Coin ATM Radar’ın verilerine göre, dünya genelinde açılan kripto otomatik vezne makinelerinin (ATM'ler) sayısı 4.

Kripto Para ATM

Coin ATM Radar’ın verilerine göre, dünya genelinde açılan kripto otomatik vezne makinelerinin (ATM’ler) sayısı 4.000’in üzerine çıkmış durumda. Coin ATM Radar’ın göstergesi dünya çapında günlük olarak açılan ATM sayısının 4,9 olduğunu gösteriyor. Kripto para piyasasının mevcut durumuna rağmen kripto para ATM’lerinin sayısının hızla arttığı görülüyor.

Dünya Genelinde 4.167 Kripto Para ATM’si Bulunuyor

Coin ATM Radar, şu anda dünya genelinde 4.167 kripto para ATM’sinin bulunduğunu gösteriyor. Bu ATM’lerinin yüzde 71,8’i Kuzey Amerika’da, yüzde 23’ü Avrupa’da, yüzde 2,6’sı Asya’da, yüzde 1,3’ü Okyanusya’da, yüzde 1,1’i Güney Amerika’da ve yüzde 0,2’si ise Afrika’da bulunuyor. Dünya genelindeki kripto para ATM’lerinin yüzde 99,9’u veya 4.162’si Bitcoin’i (BTC) desteklerken, ATM’lerin yüzde 64,6’sı bir veya birden fazla altcoin’i destekliyor. Kripto para ATM’lerinin yüzde 59,5’i Litecoin’i (LTC), yüzde 49,3’ü Ethereum’u (ETH) ve yüzde 33,9’u Bitcoin Cash’i (BCH), yüzde 17,9’u Dash’ı (DASH) ve yüzde 3 veya daha azı ise Monero’yu (XMR), Dogecoin’i (DOGE) ve ZCash’i (ZEC) destekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coin ATM Radar’ın verilerindeki ülkeler arasında Hindistan’ın yer almıyor olması ise dikkat çekiyor. 2018 Kasım ayında ülkenin ilk Bitcoin ATM geliştiricileri bankacılık kanallarını atlattıkları iddiası ve ATM etiketini kullandıkları gerekçesiyle  Bangalore’de tutuklanmışlardı. Tutuklamalar, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) 2018 baharında bankaların kripto para firmalarıyla hiçbir şekilde ilişkilerinin olmayacağını söyleyerek bu konuda yasak getirmesinin ardından gelmişti. Ülkemizdeki kripto para ATM sayısı ise yalnızca 1. Söz konusu ATM geçtiğimiz yıl Aralık ayında Nişantaşı’nda bulunan City’s Alışveriş Merkezi’nde açıldı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x