Gürcistan'dan Kripto Şirketlerine AML Soruşturması • Coinkolik
Yükleniyor...

Gürcistan’dan Kripto Şirketlerine AML Soruşturması

Gürcistan Merkez Bankası, kripto şirketlerine kara para aklama (AML) soruşturması başlatacak.

gurcistan

Gürcistan Merkez Bankası, kripto şirketlerine kara para aklama (AML) soruşturması başlatacak.

Gürcistan Merkez Bankası, 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren sanal varlık hizmet sağlayıcılarına (VASP’ler) yönelik zorunlu denetimler başlatacak.

Gürcistan Merkez Bankası, Zorunlu Kara Para Aklama Soruşturmaları Açacak

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Gürcistan’ın Rusya ve Rusya’ya yönelik batı yaptırımlarına uyumunu artırmayı hedefleyen kara para aklama soruşturmaları açacak. Gürcistan Merkez Bankası’nın bu tutumu kara para ile mücadelede önemli bir adım olarak yorumlandı.

dava

Merkez bankası yetkilileri, bu denetimlerin yaptırımların izlenmesine yardımcı olacağını ve finans sektörünün bu konuya büyük önem verdiğini belirtiyor.

Ayrıca merkez bankası, yabancı banka hesabı sahipleri için bazı kısıtlamaları da uygulamaya hazırlanıyor. 1 Eylül’den itibaren Rus vatandaşları, tasarruf hesaplarında anında yüzde 20’den fazla para çekemeyecekler. Bu önlem, Rusların artan döviz mevduatının Gürcistan’ın ekonomik istikrarını desteklemeyi amaçlamaktadır.

Bu gelişmeler Gürcistan hükümetinin kripto para birimleriyle ilgili mevzuatı onaylamaya hazırlandığı bir dönemde ortaya çıkmaktadır. Yerel bir yasa tasarısı, kripto düzenlemesini Avrupa Birliği direktifleriyle uyumlu hale getirerek, dijital varlık ticareti yapan kuruluşlara yasal bir statü sağlamayı amaçlamaktadır. Yaklaşan kripto kuralları, kara para aklama ve terörün finansmanı gibi konuları önlemeye yöneliktir ve Gürcistan’ın küresel bir kripto merkezi olmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x