Yükleniyor...

Hack’lenen Kripto Para Borsası Mt. Gox’un Eski CEO’su Beraat Etti!

Feshedilen Bitcoin borsası Mt.

Kripto Para Borsası Mt. Gox

Feshedilen Bitcoin borsası Mt. Gox’un eski CEO’su Mark Karpeles, finansal kayıtlara müdahale etmekten suçlu bulunduktan sonra hapis cezasına çarptırıldı, ancak hapis yatmayacak.

Hapis Yatmayacak

Tokyo Bölge Mahkemesi, Karpeles’in platformun bilgisayar korsanlarına verdiği zararı gizlemek için kişisel mallarını borsanın varlıkları ile karıştırmaktan suçlu bulunduğunu bildirdi. Karpeles, dört yıl içinde başka bir suç işlenmezse hapis yatmak durumunda kalmayacak. Suç işlemesi durumunda ise iki buçuk yıl hapis yatacak.

Mahkeme, aşağıdakileri belirten zimmet iddiaları üzerine Karpeles’i beraat ettirdi:

Elektronik kayıtlara müdehale suçu doğrudur ve cezayı hak ediyor, ancak zimmete dair herhangi bir kanıt yok.

Mt. Gox, 2011’de hack saldırısına uğramış ve yaklaşık 24.000 müşterisi saldırıdan etkilenmişti. 2014 yılında yayınlanan bir raporda yaklaşık 3.3 milyar dolar değerindeki 850.000 Bitcoin’in (BTC) çalındığı belirtilmişti.

Dolandırıcılık ve zimmete geçirme suçlamaları doğrudan hırsızlıkla ilgili olmamakla birlikte, Karpeles’in platformun hack’lenmesinin ardından yürüttüğü davranışlar şüpheye neden olmuştu. 2015 yazında, suçlamalar kendisine karşı konulmadan hemen önce Karpeles kayıp Bitcoin’lerin 200.000’ini soğuk depoda buldu.

Karpeles, duruşması Temmuz 2017’de başladığından beri masum olduğunu iddia ediyor ve Japon adalet sistemini kendisine haksız muamele etmekle suçluyor. Karpeles, yasal olmayan şekilde aylardır sorgulandığını ve olmayan suçunu itirafa zorlandığını iddia ediyordu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x