Yükleniyor...

Haftanın Önemli Gelişmeleri ve BTC Teknik Analizi: 1-7 Mayıs

Herkese iyi haftalar sevgili Coinkolik ailesi!

Site Yazar 7

Herkese iyi haftalar sevgili Coinkolik ailesi! Küresel finans piyasalarında çok önemli bir haftaya girmiş bulunuyoruz.

Pazartesi günü İşçi Bayramı nedeniyle Türkiye, Çin ve Avrupa ülkeleri dahil bir çok ülkede borsalar kapalı olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bu hafta veri akışı yoğun ve gözler Çarşamba günü Amerika Merkez Bankası (Fed)’nın kararında ve ardından Powell’ın yapacağı konuşmada olacak. Faiz kararında %87 oranla 25 baz puan artış bekleniyor ve böylece 2007’den bu yana en yüksek faiz seviyesi olan %5 ile %5,25 arasına çıkmış olacak.

ABD Tüfe verisi %5 oranla hala Fed’in %2 hedefinden oldukça üzerinde ancak FOMC tutanaklarında ilk defa bankacılık krizi ifadesini ve “resesyon” beklentisini görmüştük. Geçen hafta ABD tarafından gelen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) verisi %1.1 ile beklentinin oldukça kalmıştı. Bu yüzden faiz kararı ve Powell’ın konuşması önümüzdeki aylarda nasıl bir yol izlememiz gerektiğine dair önemli bir kılavuz olacak. 

pasted image 8

Salı günü ise Euro Bölgesinde TÜFE verileri gelecek. Beklenti enflasyonun %7 olarak gelmesi yönünde. Gelecek veri perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nın faiz kararında etkili olacak ancak şu an için 25 baz puanlık bir faiz artışı bekleniyor. 

Bu haftanın verilerinde bir diğer önemli konu ise ABD istihdam verileri olacak. Powell her konuşmasında güçlü istihdama işaret etmişti. Cuma günü gelecek verilerde, İşsizlik oranının %3,6’ya yükselmesi ve ortalama saatlik kazançların sabit kalması bekleniyor.

Ekonomik Takvim

1 Mayıs 2023 Pazartesi

 • Microstrategy – Bilançosu açıklanacak.

2 Mayıs 2023 Salı 

 • EURO BölgesiTüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %7 Önceki: %6.9 – 12.00

3 Mayıs 2023 Çarşamba

 • Türkiye – Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %51,33 Önceki: %50,51 – 10.00
 • ABD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Açıklaması ve Federal Fon Hedef Oranı Beklenti: %5,25 Önceki: %5
 • ABD – Fed başkanı Jerome Powell Konuşması – 21.30

4 Mayıs 2023 Perşembe

 • EURO Bölgesi – Faiz Oranı Kararı Beklenti: %3,75 Önceki: %3,50 – 15.15
 • ABD – İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları Beklenti : 240k Önceki: 230k – 15.30

5 Mayıs Cuma 2023

 • ABD – Tarım Dışı İstihdam Verisi Beklenti: 180K Önceki 236K 15.30
 • ABD – İşsizlik Oranı Beklenti: %3.6 Önceki: %3.5 15.30

Bitcoin Teknik Analiz 

2 2

Geçen haftadan bu haftaya grafiğimiz büyük bir değişiklik olmadı. Faiz kararı haftası risklerden kaçınmanın önemini hatırlatıp yoruma başlıyorum:

Günlük grafikte Bitcoin belirlediğim kırmızı kutu bölgesinden tepki alarak aşağıdaki Key Zone ile işaretlediğim alana doğru hareketini gerçekleştiriyor. Bu alanın kırılarak bir mum kapanışı gelmesi 4 saatlik grafikte “Market Structure Break” gerçekleştirir ve fiyatı önce siyah kutu ile belirlediğim 24.000- 25.200 dolar seviyelerine taşıyabilir. Yeni bir yükseliş dalgası için 32.000 dolar seviyelerinin üzerinde hacimli mum kapanışlarının gelmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

All Stablecoins: Exchange Inflow (Total) – All Exchanges

Ekran Resmi 2023 05 01 16.13.18

Net Akış göstergesi, kullanıcıların borsalara para gönderme ya da çekme eğilimlerini vurgular. Borsalara girişler, çıkışlardan daha fazla ise Net Akışların pozitif olacaktır.

Bu nedenle, pozitif Net Akışları fiyattaki büyük artışları veya düşüş trendlerinin onaylanmasını takip eden dönemlere denk geldiğini görüyoruz.

Tersine durumda ise borsalardan daha büyük bir hacim çekilirken Net Akışlar negatiftir. Bu, bir birikim işareti olarak görülebilir veya büyük düşüşlerin ardından geri alımları ifade eder.

Net Akışlar aynı zamanda büyük hacimli kripto varlıklarını etkilerken, daha küçük hacimli token’lar, döviz akışlarından kaynaklanan fiyatlardaki büyük değişikliklere karşı daha hassastır.

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri 

 1. Render (RNDR) %33.3
 2. Casper Network (CSPR) %23.6
 3. Bitget Token (BGB) %17.9
 4. Kaspa (KAS) %17.8
 5. Internet Computer (ICP) %15.3

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

Google Cloud, Polygon zkEVM’yi Optimize Edecek: Polygon PoS (proof-of-stake), Polygon zkEVM ve Polygon Supernets dahil olmak üzere Polygon’un temel protokolleri, Google Cloud’un çerçevesi ve geliştirici araçlarının sağlanmasından yararlanacak. Ortaklık, Polygon üzerinde Web3 ürünleri ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak, başlatmak ve büyütmek için geliştirici entegrasyonunu basitleştirmeyi amaçlıyor. İşlemler, Daha Hızlı ve Daha Ucuz Olacak

Google Cloud’un ekosistemle ortaklığının Polygon’un sıfır bilgi gelişimini ilerletmesi bekleniyor.

Mastercard, Popüler Dört Altcoin ile Birlikte Çalışacak: Mastercard, blockchain geliştiricileri Aptos LabsAva LabsPolygon ve Solana Foundation ile birlikte çalışacak. Mastercard Kripto ve Blockchain Başkanı Raj Dhamodharan, Mastercard Crypto Credential ile blockchain ağlarını kullanan tüketiciler ve işletmeler arasındaki güvenilir etkileşimleri doğrulamaya yardımcı olmayı amaçladıklarını aktardı.Bu iş birliği, ödeme yöntemlerinin yanında NFT’leri de kapsıyor.

Kripto borsalarının birinci çeyrek raporu: Kripto kışı bitiyor mu? Araştırma firması TokenInsight, merkezi platformların 2023’e canlı bir başlangıç yaptığını gösteren 1. Çeyrek Kripto Borsası Raporunu yayınladı. Raporda, ilk çeyrek boyunca toplam kripto piyasa değerinin 831,8 milyar dolardan 1,24 trilyon dolara yükseldiği ve bunun da yaklaşık yüzde 50’lik bir artış anlamına geldiği belirtildi. Bitcoin (BTC) bu dönemde yaklaşık olarak yüzde 100 artışla 16.000 dolardan 30.000 dolara kadar yükseldi.

Kripto para borsası Crypto.com ile Samsung iş birliğini açıkladı: Kripto para borsası Crypto.com, teknoloji devi Samsung ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Ortaklık, borsa uygulamasının Sürüm 3.158.1’e güncellenmesini kapsıyor. Yapılan ortaklıkla birlikte uygulamada önemli güncellemeler söz konusu. Uygulamanın yeni sürümünde, Samsung’un da katkılarıyla uygulama üretkenliği artarken gelişmiş trade ve analiz seçenekleri de mevcut olacak. 

Binance, Yeniden Japonya Pazarına Giriyor: Kripto para borsası Binance, strateji değişikliği ile Asya pazarında genişlemesini sürdürüyor. Geçmiş dönemlerde borsa, bağımsız lisans alarak birçok ülkede faaliyet yürütmeyi hedefledi. Düzenleyicilerle uyum sorunu yaşayan borsanın başvuruları reddedildi. Binance, bu sefer yerel borsaları satın alarak Asya pazarına yönelmeye başladı. Kasım 2022’de Sakura Exchange’i satın alan borsa, isim değişikliği yaparak yeniden Japonya’da faaliyete geçecek.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x