Yükleniyor...

Haftanın Önemli Gelişmeleri ve BTC Teknik Analizi: 19-25 Aralık

Geçtiğimiz haftayla birlikte yılın son merkez bankası toplantılarını geride bıraktık.

Site Yazar 1

Geçtiğimiz haftayla birlikte yılın son merkez bankası toplantılarını geride bıraktık. ABD, Avrupa ve İngiltere merkez bankaları 50 baz puan artış kararı verirken üyelerin açıkladığı ekonomik projeksiyonlar piyasa tarafından şahin algılandı.

Fed’in 2023 Federal Fonlama Oranı eylül ayında 4.4 – 4.9 seviyesindeyken, aralık ayında bu oranın 5.1 – 5.4 seviyesine çekilmesiyle resesyon endişesinden de kaynaklı küresel risk iştahı artışında azalmalar gerçekleşti. ABD Doları geriledi, küresel piyasalar ve kripto para borsalarında yoğun satışların gerçekleştiğini gördük.

Haftanın Yorumu

Kripto piyasalarında kış devam ediyor. 16 Aralık Cuma günü OKX borsasında Alibaba Cloud’un son saatlerde hizmet verememesinden kaynaklı para çekme işlemleri askıya alındı. Bu gelişme sonrası Bitcoin 16.500 USD seviyelerine kadar geriledi.

FTX krizinin kripto dünyasında yarattığı sorunlar sonrası regülatörlerin işleri hızlandırmaya başladığını gördük. New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS), kripto paralarla ilgili herhangi bir hizmet sunmadan önce yapılması gerekenlerle ilgili bir rehber hazırladı. Kripto piyasasındaki güvenin tekrar ve hızlıca sağlanması için bu gelişmelerin büyük önem taşıdığını unutmayalım.

Bu hafta yeni yıla az bir zaman kalması sebebiyle nispeten daha sakin bir hafta geçirebiliriz. Türkiye’de merkez bankası faiz kararı, ABD’de milli gelir, konut satışları ve kişisel tüketim harcamaları, Almanya’da IFO endeksi, İngiltere’de milli gelir verisini takip edeceğiz.

Haftanın Takip Edeceğimiz Önemli Gelişmeleri

21 Aralık 2022 Çarşamba:

– ABD Conference Board (CB) Tüketici Güveni (Ara) Beklenti: 101,0 Önceki: 100,2 – TSİ 18.00

22 Aralık 2022 Perşembe:

– TC Merkez Bankası Faiz Kararı – 14.00

– ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (3. Çeyrek) Beklenti: %2,9 Önceki: %2,9 – TSİ 16.30

– ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları Beklenti: 225K Önceki: 211K – TSİ 16.30

23 Aralık 2022 Cuma:

– ABD Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Listesi (Aylık) Beklenti: %0,2 Önceki: %0,2 – TSİ 16.30

Bitcoin Teknik Görünümü

ek1

Geçen hafta piyasalardaki ılımlı havayla birlikte 18.600 seviyesine gelen Bitcoin, Fed’in ekonomik projeksiyonunu şahin algılamasıyla sert düştü. Ardından gelen olumsuz haberlerle Bitcoin haftayı aşağı yönlü kapattı.

Günlükte mavi kutumuzun bulunduğu 15.400 seviyesi önemli destek seviyemiz. Bu seviyenin korunması için günlük mum kapanışları takip edilebilir. Fiyatın kırmızı kutu bölgesine hareket edebilmesi için ise 18.100 seviyesi üzeri günlük kapanışlar yaparak sarı kutu bölgesinin kazanılması gerekir.

Bitcoin Trade Yoğunluğu

İşlem yoğunluğu, order book’da ki işlemlerinin değerini döviz girişleriyle karşılaştırır. Ticaret yoğunluğundaki artış; daha fazla piyasa yatırımcısının satmaktan çok, satın almak istediğini gösterir.

Son gündeki Bitcoin medyan trade yoğunluğu 6,23 ile 90 günlük ortalamanın üzerinde olarak gözüküyor.

ek2

Bitcoin Fiyatı

Piyasa duyarlılığı olumlu olduğunda, varlıklara olan talep arttığında ve satın alınabilecek varlıkların arzı azaldığında fiyat tipik olarak yükselir ama tam tersi koşullarda fiyat genellikle düşer.

ek3

Bitcoin’in son günlük kapanışı 180 günlük ortalamanın altında 16.740 USD’dir. Fiyatın bu ortalama üzerinde günlük kapanışlar yükseliş için olumlu etkiler bırakır ancak altında kapanışlar düşüşü artırabilir.

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri

  1. Toncoin (TON) %29,6
  2. XDC Network (XDC) 12,2%
  3. OKC (OKT) 10,1%
  4. OKB (OKB) 2,8%
  5. Bitcoin SV (BSV) 1,5%

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

Mazars’ın Kripto Çalışmalarını Durdurduğu Bildirildi: Forbes’te yer alan habere göre, FTX US‘ın denetimlerini kaçırdığı için davalık durumda olan Armanino, bu alandaki çalışmalarını durdurdu. Bu hamleden sonra ise Mazars‘ın çekilme kararı aldığı belirtiliyor.

Arjantin Eyaleti, Dolara Sabitlenmiş Stablecoin Çıkaracak: Arjantin’in San Luis eyaletinde, dolara sabitlenmiş stablecoin’inin çıkarılması için sunulan tasarı onaylandı. Tasarı aynı zamanda yerel sanatçılara finansal ve kültürel katılımı teşvik etmek amacıyla NFT çıkarma yetkisi veriyor.

Araştırma, Güçlü Yatırımcıların Kripto Paralara Yöneldiğini Gösterdi: Yüksek varlık sahibi müşterilerin kripto para piyasasında yaşanan korku havasından etkilenmediği ortaya çıktı. Araştırma, ABD‘de 537 mali müşaviri kapsadı. Bu kişilerin yüzde 35‘inin kripto paralara ilgisi son bir senede oldukça artış gösterdi. Kalan kişilerin yüzde 30‘u ise kripto varlıklarının olduğunu belirtti.

VanEck’ten 2023 İlk Çeyreği için Bitcoin Fiyat Tahmini: VanEck dijital varlıklar araştırma başkanı Matthew Sigel, 2023 görünümünde “Bitcoin, kripto kışının en düşük noktasını işaret edecek olan madenci iflasları dalgasının ortasında 1. çeyrekte 10.000-12.000 doları test edecek” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner