Yükleniyor...

Haftanın Önemli Gelişmeleri ve BTC Teknik Analizi 27 Mart – 2 Nisan

Geçen hafta Amerika Merkez Bankası (Fed)’nın 25 baz puanlık bir faiz artırımıyla bankacılık krizinden ziyade, %2 enflasyon hedefine odaklandığını gördük.

Site Yazar 2

Geçen hafta Amerika Merkez Bankası (Fed)’nın 25 baz puanlık bir faiz artırımıyla bankacılık krizinden ziyade, %2 enflasyon hedefine odaklandığını gördük. 

Ekonomik Projeksiyon Raporu’na göre, bu yıl için medyan faiz tahmini yüzde 5,1 olarak kalırken, gelecek yıl için  %4,1’den %4,3’e çıkarıldı. Yani son rapora göre 2023 yılı içerisinde herhangi bir faiz indirimi beklenmiyor.

Avrupa’da ise İsviçre Merkez Bankası faiz oranını 50 baz puan artırarak peş peşe 4. artışa imza atarken, İngiltere Merkez Bankası faiz oranını 25 baz puan artırmakla yetindi. 

Bankacılık sektöründen yaşanan gelişmelere bağlı küresel risk iştahında yaşanan azalmalarla birlikte, cuma günü Almanya’nın en büyük bankası olan Deutsche Bank tahvillerinin kredi risk priminde (CDS) keskin bir artış yaşandı. Ardından, Almanya Başbakanı ve AB liderleri bankacılık sektörünün güçlü olduğuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bu haftanın ekonomik takvimi nispeten daha sakin. Perşembe günü ABD’de İlk İşsizlik Başvuruları, GSYİH ve cuma günü FED’in favori göstergelerinden biri olan, çekirdek PCE verileri açıklanacak. Volatilite iki gün boyunca yüksek olabilir.

Makro gelişmeler bu denli yoğun geçerken, kripto para piyasalarında da suların durulmadığı bir haftayı geride bıraktık. ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC), önce SushiSwap’a soruşturma açtı, ardından Justin Sun ve Tron’a dava açtı, Coinbase’e ise Wells Bildirimi gönderdi. 

Bir diğer önemli gelişme ise, Aptos (APT), Optimism (OP) ve BLUR’un (BLUR) popülerlik kazandırdığı airdrop konusunun yeni yıldızı ARB, 23 Mart tarihiyle birçok kripto borsasında listelendi. Huobi borsasında 14.85 dolara kadar yükseliş göstermesiyle ARB gündeme oturdu.

Haftanın Ekonomik Takvimi

28 Mart 2023 Salı

ABD – Conference Board (CB) Tüketici Güveni Beklenti: 101,0 Önceki: 102,9 – 17.00

30 Mart 2023 Perşembe

ABD – Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (4. Çeyrek) Beklenti: %2,7 Önceki: %3,2 – 15.30

ABD – İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları Beklenti: 196k Önceki: 191k – 15.30

31 Mart 2023 Cuma

İngiltere – Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (4. Çeyrek) Beklenti: %0,4 Önceki: %0,2 – 09.00

EURO Bölgesi – Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Mart) Beklenti: %7,2 Önceki: %8,5 – 12.00

ABD – Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Verisi Beklenti: %0,4 Önceki: %0,6 – 15.30

Bitcoin Teknik Analiz 

pasted image 5

Günlük grafikte Bitcoin 28.000 dolar seviyelerindeki hareketini sürdürüyor. Fiyat henüz yeni bir tepe noktası yapamadı. Fiyatın geri çekilme noktası açısından bir sonraki swing bölgesi olan 24.300 – 25.300 dolar seviyelerini takip edeceğiz ancak 29.000 dolar seviyesi üzerindeki mum kapanışları Bitcoin’i 32.000 dolar seviyesine götürebilir.

SOPR (Spent Output Profit Ratio) 

pasted image 2 3

Makro piyasa duyarlılığı içerisinde, belirli bir zaman diliminde gerçekleşen kar ve zararlar hakkında bilgi sağlar. Zincir üzerinde taşınan tüm kripto paralar için gerçekleşen kârın derecesini yansıtır.

SOPR göstergesi aşağıdaki çerçevede değerlendirilebilir:

  • 1’den büyük SOPR değeri, satışların ortalamada kârla gerçekleştiği anlamına gelir (satılan fiyat, ödenen fiyattan yüksektir).
  • 1’den küçük SOPR değeri , satışların ortalamada  zararla gerçekleştiği anlamına gelir (satılan fiyat, ödenen fiyattan düşüktür).
  • Tam olarak 1 olan SOPR değeri, kar ve zarar eşittir.

Haftanın En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri 

  1. XRP (XRP) %16,5
  2. XDC Network (XDC) %13,9
  3. Flare (FLR) %12,9
  4. Litecoin (LTC) %9,7
  5. Bitget Token (BGB) %6,2

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

Justin Sun’a SEC Tarafından Dava Açıldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bugün Justin Sun‘a kayıt dışı menkul kıymetleri satma ve airdrop yapma, dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonu suçlamalarıyla dava açtı. SEC ayrıca Lindsay Lohan, Jake Paul, Soulja Boy, Lil Yachty, Ne-Yo, Akon ve Michele Mason’a TRX ve BTT’yi tanıttıkları iddiasıyla kendilerine bunun için para ödendiğini açıklamadan yasadışı propaganda suçlamalarıyla dava açıyor.

Nasdaq, Kripto Saklama Hizmetine Hazırlanıyor

Nasdaq, ikinci çeyreğin sonlarına kadar piyasaya çıkarmak üzere yeni bir kripto saklama hizmeti üzerinde çalışıyor.

Nasdaq Dijital Varlıklar Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Başkanı Ira Auerbach, Paris’te verdiği bir röportajda, küresel borsa grubunun gerekli tüm teknik altyapıyı ve düzenleyici çerçeveleri oluşturmak amacıyla ilerlediğini aktardı. Ayrıca Nasdaq, yeni işi denetleyecek sınırlı amaçlı bir tröst şirketi tüzüğü için New York Finansal Hizmetler Departmanı‘na başvurdu.

Son Dakika! Terra Kurucusu Do Kwon Tutuklandı!

Geçtiğimiz yıl Terra, 40 milyar dolarlık bir çöküşle kripto endüstrisine damga vurmuştu. Terra USD (USTdepeg‘i ve beraberinde LUNA çöküşü, tüm ekosistemi derinden etkilemişti.

Terra kriziyle yoğun gündem olan Terraform Labs kurucusu Do Kwon, neredeyse tüm dünyayı gezdikten sonra, Karadağ’da tutuklandı.

Karadağ İçişleri Bakanı Filip Adziç, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, 40 milyar dolara aşkın bir kaybın sorumlusu olarak görülen Terraform Labs kurucusu Do Kwon’un tutuklandığını açıkladı.

ZkSync, Era Mainnet ile Kullanıcılarını Selamladı

Dört yıllık geliştirme sürecinin ardından, zkSync Ethereum ölçeklendirme çözümünü kullanıcılara sundu. 

zkSync Era, performansını ve kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla Ethereum üzerine kurulmuş bir layer-2 blok zinciridir. 2018 yılında Matter Labs tarafından tasarlanan zkSync Era, zkRollups teknolojisi ile çalışır. 

zkSync Era, kullanıcılarına hesap soyutlama özelliği sunuyor. Bu özellik, kullanıcıların bir cüzdanın kriptografik anahtarlarını yönetme ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Arbitrum’un Airdrop Claim’i Başladı

Ethereum ağındaki bir Layer-2 ölçeklendirme projesi olan Arbitrum, erken kullanıcıları ödüllendirirken aynı zamanda gelecekteki yönetişim kararlarının kontrolünü token sahiplerine veriyor. ARB token’ı, örneğin ağda işlem ücretlerinin ödenmesi gibi başka bir kullanım durumu olmamasına rağmen, sahiplerine yönetişim haklarını tanıyor.

Proje şimdi otomatik olarak zincir üzerinde yönetişim oylarını yürütecek olan kendi kendini yürüten bir DAO’ya geçiş yapacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner