Yükleniyor...

Haftanın Önemli Gelişmeleri ve BTC Teknik Analizi: 8-14 Mayıs

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Amerika Merkez Bankası (Fed), Mart 2022’den itibaren üst üste 10 kez faiz artırdı.

Site Yazar 9

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Amerika Merkez Bankası (Fed), Mart 2022’den itibaren üst üste 10 kez faiz artırdı. Beklentilere paralel gelen 25 baz puan faiz artışıyla federal fonlama oranı yüzde 5-5,25 aralığına gelmiş oldu.

Buraya kadar tamam ancak bizlerin asıl bakması gereken en önemli konulardan birisi FOMC metniydi. Bir önceki yazımda özellikle aşağıdaki cümleye dikkat çekmiştim:

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Mart toplantısında metinde yer olan “Komite, enflasyonu zaman içinde yüzde 2’ye döndürmek için yeterince kısıtlayıcı bir para politikası duruşu elde etmek için bazı ilave politika sıkılaştırmalarının yapabilir” cümlesi bu sefer metinden çıkarılmıştı. Fed’in faiz artırımına son vereceğine artık ikna olmuştuk.

CME verileri an itibariyle Fed haziran toplantısında %84 ile  faiz artışı beklemiyor.

Ekran Resmi 2023 05 08 15.48.55

Bu noktadan sonra 21.30’da Powell basın karşısına geçti ve kafaları karıştırıcı açıklamalarda bulundu:

“Para politikasında sıkılaştırma ihtiyacı toplantıdan toplantıya gelecek verilerle değerlendirilecek.

Faizde tepe noktasının ne olduğuna dair tahminlerimizi Haziran’da tekrar gözden geçireceğiz.

Kısıtlayıcı politikanın kesin olarak sonuna geldiğimizi söylemek mümkün değil.”

Ardından gelen işsizlik verileri ve Tarım Dışı İstihdam verileri ise hala Fed’in görmeyi istediği seviyelerde değil. Bu yüzden bu hafta gelecek veriler ekstra önem taşıyor.

Ekonomik takvimde Çarşamba günü ABD TÜFE verileri, perşembe günü ÜFE verileri ve haftalık ilk işsizlik başvurularını takip edeceğiz.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’den gelecek verilerle COVID-19 sonrası yaşanan toparlanma süreciyle ilgili bilgi alabileceğimiz verileri alacağız. Salı günü açıklanacak olan Nisan ayı ticaret verileri ile Perşembe günü açıklanacak olan nisan ayı enflasyon verilerini takip edeceğiz.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Perşembe günü faiz oranlarını 25 baz puan daha artırması bekleniyor. BoE kararından bir gün sonra İngiltere’de açıklanacak olan ilk çeyrek GSYİH  verilerini alacağız. Beklenti ise yılın ilk üç ayında büyümenin zayıf kalması yönünde.

Kripto para piyasalarında ise bu hafta 8 Mayıs Pazartesi günü Solana’nın blockchain tabanlı telefonu “Saga” satışa çıkacak, 10 Mayıs Çarşamba günü Chiliz yeni Sports Blockchain lansmanı gerçekleşecek.

Ekonomik Takvim

10 Mayıs 2023 Çarşamba

 • ABD – Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) Beklenti: 0,4% Önceki: 0,4% – 15.30
 • ABD – Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %5,0 Önceki: %5,0 – 15.30

11 Mayıs 2023 Perşembe

 • ABD – Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Yıllık) Beklenti: 0,3% Önceki: -0,5% – 15.30
 • ABD – İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları Beklenti: 245K Önceki: 242K – 15.30
 • İngiltere – Faiz Oranı Kararı Beklenti: 25 Baz Puan Artış – 14.00

14 Mayıs 2023 Cuma

 • Türkiye – Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi 
 • İngiltere – Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Çeyreklik) Beklenti: %0,1 Önceki: %0,1

Bitcoin Teknik Analiz 

BRC-20 ağında yaşanan yoğunluk sonrası Binance BTC çekimlerini geçici olarak durdurmasıyla fiyatın aşağı doğru baskılandığı bir haftaya giriş yaptık. An itibariyle Bitcoin 27.800 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bu hafta ABD TÜFE verileri öneli olacağını unutmamakta fayda var.

Ekran Resmi 2023 05 08 17.02.24

Günlük grafikte Bitcoin pahalılık bölgesini hareketinde devam ettiriyor. Aşağı yönlü geri çekilmesi devam ederse, fiyatın 25.600- 26.800 dolar seviyesindeki açık likidite alanlarını almak isteyebilir. Bu alanın kırılarak bir mum kapanışı gelmesi 4 saatlik grafikte “Market Structure Break” gerçekleştirir ve fiyatı önce siyah kutu ile belirlediğim 24.000- 25.200 dolar seviyelerine taşıyabilir. Yeni bir yükseliş dalgası için fiyatı izlemeye devam edeceğiz.

Hacmi Yüksek İşlem Çiftleri/Havuzlar

Ekran Resmi 2023 05 08 01.57.59

Hazır MEME coin’ler trend olmuşken sizler için bu veriyi getirmek istedim. Tabloda, işlem hacmine göre sıralanmış merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) ticaret çiftleri için temel ölçümleri izler. Hacim sütunu, 24 saatlik işlem hacmini toplar. Likidite, bu ticaret çiftindeki her iki jetondan sağlanan toplam miktardır. Ücretler, likidite sağlayıcıları tarafından kazanılan işlem hacminin (Uniswap durumunda %0,3) bir fonksiyonudur. Son olarak, likidite getirisi (ROL), sağlayıcıların 24 saatlik verilere dayalı olarak bu çiftten elde edeceği tahmini getiri likiditesidir.

Likidite sağlamakla ilgilenen yatırımcılar, sermayelerini hangi havuzlara tahsis edeceklerine karar vermek için likidite getirilerine (ROL) bakabilir. Traderlar ise en fazla işlem hacmine sahip tokenların hangileri olduğunu görebilirler.

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri 

 1. PEPE (PEPE) %487.7
 2. Rocket Pool (RPL) %5.1
 3. Tokenize Xchange (TKX) %2.3
 4. Tron (TRX) %2.3
 5. Stacks (STX) %1.7

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

Pepe’nin (PEPE) İşlem Hacmi, Major Coin’leri Solladı! Günler içerisinde fiyatını katlayan PEPE‘nin verileri dikkat çekti. Borsa listelenmeleri ile gücüne güç katan PEPE, işlem hacmi bakımından neredeyse tüm altcoin’leri solladı. XRP, DOGE, SOL, ADA, MATIC ve LTC‘nin işlem hacimlerini geçen PEPE, kripto piyasasında gündem oldu. Son yedi gün içerisinde yüzde 762 artış gösteren PEPE, piyasanın bayrağını ele almış görünüyor.

Arjantin Merkez Bankası, Kripto Ödemelerini Durdurdu: Ülkenin para otoritesinden gelen kararda, ödeme sistemlerinin dijital varlıklardan arındırılması gerektiği açıklandı.

Arjantin Merkez Bankası, ödeme hizmeti sunan kuruluşların kripto paralar ve diğer dijital varlıklar ile işlem yapamayacağını aktardı. Ülkenin merkez bankasından gelen bu karar, yerel kripto ekosisteminden eleştiriler almaya başladı.

Ethereum Ölçeklenebilecek mi? Beklenen Kargaşa: The Merge güncellemesiyle PoS yapısına bürünen Ethereum (ETH), sonraki güncellemelerinde düşük maliyet ve hızlı ağ durumunu ortaya çıkarmaya çalışacak. Özellikle Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, gelecek güncellemelerde ölçeklenebilirliğin kritik önem taşıdığını belirtti.

Buterin, ölçeklendirme sorununu çözememeleri halinde, sonraki boğa koşusunda Ethereum’un işlem ücretlerinin 500 dolara kadar yükselebileceğini aktardı. ButerinCancun olarak adlandırılan güncellemenin bu konuya odaklanacağının altını çizdi.

SUI Piyasaya Güçlü Girdi: Yatırımcıların merakla beklediği Sui (SUI), kripto para borsalarında işlem görmeye başladı. Dev borsalarda listelenmeye başlayan SUI, piyasaya hızlı girdi. SUI, ilk işlemlerde 2 doları aşarken, hacim 160 milyon doların üzerine çıktı.

Çin Devi Alibaba ve Avalanche Ortaklık Kurdu: Çin merkezli teknoloji devi Alibaba’nın bulut bölümü olan Alibaba Cloud, işletmelerin Avalanche Blochchain ağı üzerinden metaverse dünyaları oluşturması için bir platform başlattı.

Cloudverse olarak isimlendirilen Alibaba Cloud’un yeni launchpad’i, şirketlerin müşterileriyle etkileşim kurmanın yeni yollarını denemek ve bulmak adına metaverse alanlarını özelleştirmeleri ve sürdürmeleri için uçtan uca bir platform sağlamayı hedefliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x