Yükleniyor...

Haftanın Önemli Gelişmeleri ve BTC Teknik Analizi: 9-15 Ocak

Geçen Cuma ABD tarafından gelen istihdam raporunda, maaş artışlarında zayıflama ve hizmet sektöründe daralma gördük.

Site Yazar

Geçen Cuma ABD tarafından gelen istihdam raporunda, maaş artışlarında zayıflama ve hizmet sektöründe daralma gördük. Aslında bu tam da Amerika Merkez Bankasının (Fed) görmek istediği türden bir gelişmeydi. 

Merhaba Coinkolik ailesi,

Ekonomik takvimde bu hafta; Salı FED başkanı Powell’ın konuşması, Perşembe ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Cuma günü İngiltere’de büyüme verileri yer alıyor. Fed’in sıkı para politikası enflasyonu 2% seviyelerine indirmek üzerine kuruluyken TÜFE verisinin beklenti doğrultusunda veya altında gelmesi piyasalar tarafından olumlu algılanacaktır.

Kripto para piyasalarında ise olumlu etkiler devam ediyor. Şangay yükseltmesi ile Ethereum ağında doğrulayıcı staking para çekme işlemlerinin açılması bekleniyor.1.300 dolardan işlem gören ETH için haberin fiyatlanmaya başladığını görebiliyoruz. Solana en büyük iki NFT projesini rakiplerine kaptırırken ve tam da dipleri gördük derken BONK meme token ile güzel bir yükseliş dalgası yaratarak son 7 günde 67%’lik bir yükseliş sağladı.. Metaverse tokenlerı ise uzun zamandır hasret duyduğumuz yükselişlere sahne oldu. Cardano ağı ise yakında çıkacak stabil kripto para ve layer 2 çözümü sunan HYDRA’nın olumlu etkisiyle kendi coini olan ADA’nın son 7 günde 30% yükselmesini sağladı.

Haftanın Takip Edeceğimiz Önemli Gelişmeleri

10 Ocak 2023 Salı

FED Başkanı Powell konuşması TSİ – 17.00 

12 Ocak 2023 Perşembe

ABD Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %6.5 Önceki: %7.1 TSİ – 16.30

ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları Beklenti: 220K, Önceki: 204K TSİ – 16.30

13 Ocak 2023 Cuma

İngiltere Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) TSİ – 10.00

Bitcoin Teknik Analiz

image1 1

Yeni haftaya bol yeşilli girdik. Bitcoin 17.250 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Hafta sonu gelen yükseliş dalgası devam ederek fiyatın, siyah kutu bölgesinde 4 saatlik mum kapanışları yapmasını sağladı. Bu seviyelerin korunmaya devam ettikçe fiyat ilk direnç bölgesi olan 18.200 seviyesine kadar yükselebilir.

image2 1

The Open Interest Rank indikatörü ile borsaların açıktaki vadeli işleme sahip pozisyon sıralamasını görebiliriz. Genel olarak açık pozisyon fazlalığı, daha fazla likiditeye işaret ettiğinden, bu durum pozisyon açmak isteyen traderlar avantajlıdır.

image3 1

In and Out Money analizi ile bir kripto varlıktaki yatırımcıların pozisyonlarının, mevcut fiyata göre istatistiksel bir dağılımını sağlar. Daha önce belirli bir fiyat aralığında satın almış olan adreslerin sayısına (veya hacme) dayalı olarak tüm adreslerin konumlarını kümeler halinde toplar. Bu kümeler ne kadar büyükse, bu fiyat seviyeleri çevresinde o kadar fazla destek/direnç bölgesi olacaktır.

CoinGecko Verilerine Göre Geçtiğimiz Haftanın Top 100 İçerisinde En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri 

  1. Lido DAO (LDO) %76
  2. Solana (SOL) %62,3
  3. Zilliqa (ZIL) %38,4
  4. The Sandbox (SAND) %37,4
  5. BitDAO (BIT) %35,4

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

Justin Sun İle İlişkili Cüzdan, Huobi’ye 100 Milyon Dolar Aktardı

Sun’a ait olduğu belirlenen cüzdanlar Binance’tan 100 milyon dolarlık USDC ve USDT’yi borsaya aktardı. Verilere göre Huobi’deki toplam stablecoin miktarı bir haftada yüzde 9,5 düşüşle 681 milyon dolara indi.

Coinbase, 100 Milyon Dolarlık Bir Fatura Ödemek Zorunda!

Mali düzenleyicilerin kara para aklama yasalarını ihlal ettiği belirlenen Coinbase, New York Eyaleti Mali Hizmetler Departmanı ile anlaşarak 50 milyon dolarlık bir ceza ödemeyi kabul etti ve 50 milyon dolarlık da uyum sürecini iyileştirmek için yatırım yapacak.

Vergi Kararının Ardından, Hindistan Borsalarından 3,8 Milyar Dolarlık Kripto Taşındı

Hindistan, 1 Nisan 2022’den beri kripto işlemlerine iki vergi getirdi. Bunlardan birisi %30’luk sermaye kazancı diğeri de %1’lik işlem vergisi. Yeni vergilerin yürürlüğe girmesiyle birlikte kripto para borsalarında, önceki yıla kıyasla %90 oranında bir hacim kaybedildi. 3,85 milyar dolarlık kümülatif ticaret hacminin Şubat 2022 ve Ekim 2022 arasında Hindistan borsalarından yabancı borsalara aktarıldı.

McKinsey raporu: “Metaverse, değerini 2030’a kadar 5 trilyon dolara çıkarabilir”

McKinsey & Company tarafından yayınlanan rapora göre metaverse sektörü, önümüzdeki yedi yıl içerisinde değerini 5 trilyon dolara kadar çıkarabilir. Raporda, ayrıca metaverse’ün bireysel ve ticari faaliyetler üzerindeki etkilerinden de bahsedildi. Bununla birlikte McKinsey raporunda “Metaverse, görmezden gelinmeyecek kadar büyük bir alan” ifadelerine de yer verildi. McKinsey, canlı etkinliklerin yüzde 50’sinden fazlasının 2030 yılına kadar metaverse’de yapılabileceğini kaydetti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x