Yükleniyor...

Haftanın Önemli Gelişmeleri ve ETH Teknik Analizi: 26-31 Aralık

Yılın son haftasına girmiş bulunuyoruz, hepimizi yoran, makro ekonomik göstergelerin kripto piyasalarını yönlendirdiği, güç sarhoşluğuna kapılan aktörlerin birer birer piyasadan silindiği bir yıl olması açısından eminim çok da özlemeyeceğiz 2022’yi.

Site Yazar 3

Yılın son haftasına girmiş bulunuyoruz, hepimizi yoran, makro ekonomik göstergelerin kripto piyasalarını yönlendirdiği, güç sarhoşluğuna kapılan aktörlerin birer birer piyasadan silindiği bir yıl olması açısından eminim çok da özlemeyeceğiz 2022’yi.

Haftanın Yorumu

Geçtiğimiz hafta PCE yani özel tüketim harcamaları endeks verileri açıklandı. Merkez Bankalarının ve dolayısıyla FED’in en favori enflasyon göstergesi. Beklenti altında gelen veriler enflasyonun düştüğüne dair sinyal olarak algılanabilir. Öte yandan ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) verisinin %3,2 ile beklentinin üzerinde gelmesi ekonominin büyümeye devam ettiğini gösterdi. 

image1 2

Kripto piyasalarında ise “Yılın son rallisi olur mu acaba?” kısmından çok uzaktayız. Madencilerin maliyetlerini karşılayamaması ve üstüne bir de hava şartlarının kötüleşmesi, Eski Alameda CEO’su Caroline Ellison’ın Sam Bankman ile FTX’in müşterilerinin fonlarını kullandığını itiraf etmesiyle içimiz kararırken, diğer yandan Brezilya kripto atılımlarına yenilerini eklemeye devam etti ve yatırım fonlarının portföylerine kripto paraları eklemesine izin vermesiyle içimize bir nebze su serpildi.

Bu hafta Noel’in gelmesi ile yoğun bir hafta beklemiyoruz. 26 Aralık günü önemli bir veri açıklaması bulunmuyor. 27 Aralık ABD’de dış ticaret dengesi, 29 Aralık haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklanırken Çin’den gelecek PMI (İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi) verilerini takip edeceğiz.

Haftanın Takip Edeceğimiz Önemli Gelişmeleri

26 Aralık 2022 Pazartesi

Hristiyanlar için Noel Bayramı ve Resmi Tatil

29 Aralık 2022 Perşembe

ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları Beklenti: 225K  Önceki: 216K – TSİ 16.30

ABD Ham Petrol Stokları Beklenti: -1,657M  Önceki: -5,894M – TSİ 19.00

31 Aralık 2022 Cumartesi

Çin İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) Beklenti: 49  Önceki: 48 – TSİ 04.30

Ethereum Teknik Analiz

image2

Günlükte yeşil kutumuzun bulunduğu 880 – 1.050 seviyeleri önemli destek bölgemiz. Bu seviyenin korunması için günlük mum kapanışları takip edilebilir. Fiyatın kırmızı kutu bölgesine hareket edip düşen trendini kırabilmesi için öncelikle 1.650 seviyesinin üzerinde günlük mum kapanışları yapması gerekiyor. 

image3 1

DeFi Llama verilerine göre protokollerdeki ödünç alma miktarı, 2021’de 43 kat arttıktan sonra 2022’de %82 düştü. Terra çöküşü sonrası ise sert bir düşüş söz konusu. 

image4 1

Uzun vadeli bir bakış açısında, bakiyesi olan toplam adres sayısı; belirli bir kripto varlığa sahip olma ve yatırım yapma ilgisinin göstergesidir. Genel olarak, adres sayısındaki dengeli bir artış, daha sağlam ve büyüyen bir kullanıcı tabanına işaret ettiği için olumludur.

CoinGecko Verilerine Göre Geçtiğimiz Haftanın Top 100 İçerisinde En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri 

  1. XDC Network (XDC) %11,1
  2. Litecoin (LTC) %7,2
  3. OKC (OKT) %7
  4. DASH (DASH) %6,2
  5. OKB (OKB) %6,1

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

Kripto Kışı Madencileri de Etkiliyor: Core Scientific 

ABD’deki en büyük, halka açık kripto madenciliği şirketlerinden biri olan Core Scientific, pozitif nakit akışını sürdürse de artan ekipman maliyetleri ve Bitcoin fiyatının düşmeye devam etmesi sebebiyle bölüm 11 iflas başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Sam Bankman-Fried 250 Milyon Dolarlık Kefaletle Serbest Kaldı

Sam Bankman’in ABD’deki ilk duruşması gerçekleşti ve yapılan duruşmayla 250 milyon dolarlık bir kefalet paketiyle serbest kaldı. Kefalet paketi, ailesinin Kaliforniya’daki evi tarafından güvence altına alınan 250 milyon dolarlık bir kişisel teminat bonosu içeriyor. Şartlar arasında Sam Bankman-Fried’in ailesiyle birlikte kalması ve elektronik izlemeye tabi olması gerekiyor.

Voyager Digital, Varlıklarını Binance US’e Sattı 

Binance US‘in Voyager’a sunduğu yaklaşık 1,22 milyar dolar değerinde teklif, borsa müşterilerinin fonlarının mümkün olan en kısa sürede kilidinin açılması ve Voyager hesaplarında önceden tutulan kripto para birimleri biçiminde kendilerine iade edilmesi için ileriye dönük açık bir yol belirliyor.

2022 Yılında Kripto Sektöründe Yaşananlar: Kripto Kışı Üşüttü

2022 yılında Kripto Sektöründe yaşanan önemli gelişmeler için linki incelemenizi tavsiye ederim.

Eski Alameda CEO’sundan SBF Açıklaması

İflas eden kripto para borsası FTX’in kardeş ticaret şirketi olan Alameda Research ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Son olarak kısa bir süre önce suçunu itiraf eden eski Alameda CEO’su Caroline Ellison cephesinden bir Sam Bankman-Fried açıklaması geldi.

Alameda Research’ün eski CEO’su Caroline Ellison, savunma anlaşmasının bir parçası olarak, risk sermayesi şirketinin yatırımları için FTX fonlarının hazır olduğundan haberdar olduğunu söyledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x