Yükleniyor...

Haftanın Popüler Altcoin’leri (KAVA, STX, FTM Fiyat Analizi)

Kripto para piyasaları zor bir haftayı geride bıraktı ancak piyasaya yönelik olumsuz gelişmeler gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Kripto para piyasaları zor bir haftayı geride bıraktı ancak piyasaya yönelik olumsuz gelişmeler gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Silikon Vadisi Bankası’nın iflası yeni haftanın ilk günü piyasaları olumsuz etkilemişti. Ancak Bitcoin’in son 24 saatte yaşadığı %8,64’lük artışla birlikte altcoin’ler de toparlanmaya başladı. 

Haftanın öne çıkan kripto varlıkları arasında Kava, Stacks ve Fantom bulunuyor. Peki bu varlıklar bu hafta neden yükseldi, yükselişlerine devam edecekler mi? 

Kava (KAVA) 

Kava, yaşadığı ağ faaliyetleri sonrası yükseliş ivmesi kaydeden varlıklar arasında yer aldı. Kava, kısa bir süre önce token fiyatında yükseliş tetikleyicisi görevi gören doğrulayıcı teşviklerini açıkladı. Doğrulayıcı teşviklerinin açıklanmasının ardından daha fazla doğrulayıcı node’larını Kava blockchain üzerinde çalıştırmaya başladı. Kava ayrıca doğrulayıcılarını bulut altyapılarını Amazon Web Service ve Google Cloud’dan merkeziyetsiz bir bulut bilgi işlem platformu olan Akash’a taşımaya teşvik etti. Bu hamlenin bir parçası olarak Akash, Kava’da merkeziyetsiz yapıyı desteklemek adına Kava Strategic Vault’a, 1 milyon dolar taahhüt etti. 

Bu hamleler ve doğrulayıcı teşvikleri de muhtemelen KAVA’daki kullanıcıları motive ederek ağ etkinliğinin artmasına yol açtı. Kava fiyatı geçtiğimiz ay Coinbase listeleme haberi ile başladığı yükselişine geliştirme etkinlikleri ile birlikte destek vermiş oldu. 

Son 24 saatte yaşadığı %5,46’lık yükselişle 1.09 dolar seviyesinde yer alan KAVA için takip edilecek ilk direnç seviyesi 1.10 dolar bölgesinde bulunuyor. 1.10 dolar bölgesinin aşılması halinde takip edilecek diğer direnç noktası ise 1.28 dolar seviyesinde yer alıyor. Olası bir düşüş senaryosunda ise Kava fiyatında takip edilecek destek seviyeleri 99 cent ve 90 cent olarak karşımıza çıkıyor. 

Kava, ağ etkinliğinden kaynaklanan kazanımları sürdürmesi durumunda izlenmeye değer. Genel piyasanın düşüş eğilimiyle karşı karşıya kalması durumunda Kava, yatırımcıların kar elde etme olasılığı nedeniyle satış baskısı yaşama riskini de koruyor. 

Stacks (STX) 

Stacks, geleneksel finans ile merkezi olmayan finans arasındaki boşluğu doldurmaya yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle blockchain meraklıları arasında popülerlik kazandı. Son zamanlarda Bitcoin Ordinals ile gündeme gelen Stacks, bu akımdan faydalanan proje olarak ön plana çıktı. Stacks blockchain ağında başlatılan Bitcoin tabanlı NFT projesi Ordinals, geçen haftalarda Stacks fiyatına %120 oranında değer kazandırdı. Binance’in birkaç gün önce Stacks/TRY işlem çiftini de listelemesinin ardından varlığa olan ilgi iyiden iyiye artmaya başladı ve Stack son bir haftanın en popüler kripto varlıkları arasına girdi. 

Bununla birlikte varlığa olan bu talep artışı, kısa süre önce teknik incelemeleri yayımlanan ve Bitcoin ağını daha işlevsel bir akıllı sözleşme alanı haline getirme projelerine de dayandırılabilir. İki teknik incelemeden oluşan bu projelerden ilki güvene dayalı olmayan iki yönlü Bitcoin sabitleme sistemi adı verilen sBTC. Diğeri ise yine güvene dayalı olmayan Bitcoin sabitleme Nakamoto teknik incelemesi. 

Peki son 24 saatte yaşadığı %7’nin üzerinde artışla 78 cent seviyesinde fiyatlanan Stacks için hangi seviyeleri takip etmeliyiz?

Stacks fiyatının yükselmeye devam ettiği takdirde karşılaşacağı ilk direnç noktası 84 cent bölgesinde yer alıyor. Stacks fiyatının bu direnç bölgesini aşması durumunda 1 dolara gitmeden önce karşılaşacağı başka bir direnç bölgesi bulunuyor. Bu direnç bölgesi de 90 cent civarında yer alıyor. Eğer Stacks fiyatı 84 ve 90 cent’lik direnç seviyelerini aşmayı başarırsa 1 dolar fiyatı çok da uzak gözükmüyor. Olası bir düşüş senaryosunda ise Stacks yatırımcılarının takip etmesi gereken destek seviyeleri 71 cent ve 65 cent bölgesinde yer alıyor. 

Fantom (FTM) 

DAG tabanlı bir akıllı sözleşme platformu olan Fantom’un en temel amacı halka açık dağıtılmış defter teknolojilerinin ölçeklenebilirlik sorunlarına çözüm getirebilmektir. Popüler kripto varlık son bir hafta içerisinde dikkatleri üzerine çeken bir diğer varlık olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde yaşadığı yükselişi devam ettiren Fantom, son 24 saatte %8,82’nin üstünde artış kaydetti. Fantom fiyatının piyasanın yükseliş etkisiyle birlikte hareket ettiğini söyleyebiliriz ancak bunun yanında projenin KuCoin Wallet ile yaptığı entegrasyon da fiyat artışında önemli bir role sahip. 

KuCoin Wallet ve Fantom geçtiğimiz hafta içerisinde DeFi ekosistemini genişletmek için resmi olarak entegre olduklarını duyurdu. Bu entegrasyon her iki ekosistem niçin de yeni bir başlangıç olabilir. Bu entegrasyonun, KuCoin Wallet aracılığıyla tüm Fantom yerel varlıklarına kolay bir erişim sunarak kullanıcı deneyiminde devrim yaratması bekleniyor. KuCoin Wallet ile Fantom arasındaki entegrasyon; kullanıcıların, KuCoin Wallet’ta halihazırda listelenmiş olan çok sayıda Fantom proje tokenine ek olarak tüm Fantom yerel varlıklarına kolay bir şekilde erişebilmelerini sağlayacak. 

Son 24 saatte yaşadığı %8’lik artışın ardından 41 cent seviyesinde fiyatlanan Fantom, yükselişine devam ettiği takdirde izlenecek direnç noktaları 44 ve 47 cent bölgesinde bulunuyor. Olası bir düşüş senaryosunda ise 40 cent ve 37 cent destek seviyeleri gündemde olabilir. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner