Yükleniyor...

Ham Petrolde Düşüşün Sebebi Ne?

Birçok analist ve ekonomist, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin çakılmasını beklerken ve bu yönde açıklamalar yaparken, petrolde ciddi bir düşüş yaşandı.

ham petrolde düşüşün sebebi ne

Birçok analist ve ekonomist, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin çakılmasını beklerken ve bu yönde açıklamalar yaparken, petrolde ciddi bir düşüş yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolünün varil fiyatı 0 doların altına düştü. Petrolün eksiye düşmesi tarihi bir olay olarak nitelendirildi. WTI, 1983’ten beri en büyük gerilemesini yaşadı.

Depolama Sıkıntısı

Analistlere göre hem koronavirüs salgını hem de ABD’nin petrol depolama kapasitesinin yakın zamanda dolacağı endişesi, bu sert gerilemeye neden olmuş olabilir. Normal şartlarda Mayıs ayında teslim edilmesi gereken varillerin nerede depolanacağı bilinmediği için yatırımcıların elinde bulunan bu varil fazlasının satılabilmesi amacıyla ne gerekiyorsa yapıldı. Fiyatlardaki düşüşün temel nedeni de bu oldu.

Birçok analist önümüzdeki dönemlerde arz fazlasının depolanmaması ve petrole olan talebin artmaması gibi durumlarda, fiyatlarda yine düşüş yaşanabileceğini ifade ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Trump, ilk defa negatif seviyelere düşen petrolün pek çok insan için “ilginç” olacağını ifade etti. Trump, ABD’nin bu durumu bir fırsat olarak gördüğünü ve petrol rezervini arttırmaya karar verdiğini söyledi. Trump şu ifadeleri kullandı:

“Ulusal petrol rezervine 75 milyon varil daha eklemeyi planlıyoruz. Rezervlerimizi tamamen dolduracağız.”

Petrol Fiyatı Toparlanacak

ABD Başkanı Trump, petrolde yaşanan bu düşüşün kısa vadeli olduğunu dile getirdi. Trump’a göre yaşananlar petrolün durumundan ziyade, tamamen mali bir durum. Trump, 1 aylık bir süreç içerisinde petrolün tekrardan 25-28 dolar aralığına çıkacağını düşündüğünü ifade etti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner