Yükleniyor...

Hamas’a Bitcoin ile Birçok Bağış Yapıldığı Tespit Edildi

İsrailli bir Blockchain istihbarat firması, Hamas’a Bitcoin (BTC) ile yapılan bağış kanıtlarını tespit ettiğini iddia ediyor.

Hamas Bitcoin BTC Bağış

İsrailli bir Blockchain istihbarat firması, Hamas’a Bitcoin (BTC) ile yapılan bağış kanıtlarını tespit ettiğini iddia ediyor. Hamas’ın Bitcoin bağışlarını kabul etmek için ilk cüzdan adresinin 31 Ocak’ta grubun Telegram hesabında paylaşıldı. Oluşturulan cüzdanın Coinbase’e ait olduğu tespit edildi. İkinci Coinbase’e ait olmayan cüzdan ise 2 Şubat’ta yayınlandı.

İlk İki Günde 2.500 Dolarlık Bağış Yapıldı

Hamas’ın askeri kanadının sözcüsü geçtiğimiz hafta Gazze direnişinin destekçilerine Bitcoin ile bağış yapmaları çağrısında bulunmuştu. 2007’den beri Gazze Şeridi’ne hükmeden Hamas, bir sosyal hizmet kolu olan Dawah ve askeri kolu olan İzzeddin el-Kassam Tugayları’ndan oluşuyor. Hamas grubu ABD ve Avrupa Birliği de dahil olmak üzere birkaç ülke ve uluslararası kuruluş tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyor. Grubu, resmi olarak terör örgütü olarak görmeyen ülkeler arasında Türkiye, Rusya ve Çin yer alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Blockchain istihbarat firması Whitestream, ilk cüzdan adresinin yayınlanmasından sonraki iki gün içinde yaklaşık 2.500 dolar bağış yapıldığını tahmin ediyor. İlk adrese yapılan bağışlardan birinin Hong Kong merkezli Binance ve Rus platformu Vilkov tarafından barındırılan adreslerden geldiği tespit edildi. Bir diğer bağışın ise Gazze Şeridi’ndeki Khan Yunis’te bir kripto trader’ına ait olduğu tespit edildi. 2 Şubat ve 4 Şubat tarihleri arasında, Cayman Adaları tescilli CoinPayments ile oluşturulan bir Bitcoin cüzdanından ve Binance ile bağlantılı bir diğer cüzdanda daha fazla bağış yapıldı.

İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın ikinci cüzdanına yapılan bağışların ABD borsaları Bittrex ve Coinbase, Binance ve Vilkov’da bulunan cüzdanların yanı sıra karıştırma hizmetleri sağlayıcısı coinMixer.io’dan aracılığıyla yapıldığı bildiriliyor. coinMixer.io, fonların kaynaklarını birden fazla cüzdan adresi ile karıştırarak takibi zorlaştırıyor. Grubu terör örgütü olarak gören yargı bölgelerinde faaliyet gösteren borsalar, izlenmeye ve tanımlanmaya devam ettikçe işlemleri durdurmaları istenebilir. Böyle bir işlemin yapılıp yapılmadığı ise henüz belirsiz. Birçok küresel banka özellikle Hamas’a Kara Para Aklama Önleme (AML) ve yasadışı terör finansmanını önleme mekanizmaları aracılığıyla bir süredir hizmet veriyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x