Yükleniyor...

Hazine Bakanı Janet Yellen Kripto Paraları ve Bitcoin’i (BTC) Nasıl Etkileyecek?

Amerika Birleşik Devletleri kısa süre önce yeni Başkan Joe Biden ile birlikte yeni isimleri farklı hükümet pozisyonlarına davet etti

janet yellen 1

Amerika Birleşik Devletleri kısa süre önce yeni Başkan Joe Biden ile birlikte yeni isimleri farklı hükümet pozisyonlarına davet etti. Ancak iki rol; SEC başkanının rolü (Gary Gensler) ve Hazine Bakanı’nın rolü (Janet Yellen’e devredildi), kripto para birimi topluluğu için büyük önem arz ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Her iki taraf da önümüzdeki dört yıl boyunca kripto para birimi endüstrisinin temel büyümesini etkileyecek kesin adımlar atacak. Kripto para topluluğu arasında bu konuda birçok farklı tartışma dönüyor. Analistler, gelen hükümetin; özellikle küresel salgın hükümeti daha fazla fiat para birimi basmaya zorladığından, uzun vadede enflasyonu artırması muhtemel politikalar geliştirmeye odaklandığını tahmin ediyor.

SEC’in Uygulama Dairesi’nin eski kıdemli danışmanı Philip Moustakis, geleceğe yönelik tahminlerinin derinlemesine bir dökümünü verdi:

“Gensler, gerçekten yararlı finansal yenilikler sunan dijital varlıklar alanında olanlar için iyi. Kendisi yenilikten ve değişimden korkmuyor. Bununla birlikte, Gensler, menkul kıymet yasalarını uygulama ve bu yasaları yatırımcılardan fon elde etmek için kripto para birimi teknolojisini kullanmak isteyenlere uygulama konusunda büyük olasılıkla agresif olacaktır. Gensler SEC’deyken bir ICO düşünen herkes inceleme beklemelidir.”

Başarılı isim borsaların ve trade platformlarının, düzenleme açısından SEC’in bir sonraki hedefi olabileceğini ekleyerek, şöyle devam etti: “Dijital varlıklar alanında bugüne kadar SEC’in Uygulama Bölümü dolandırıcılık, ICO’lar ve bunların destekçileri ile ilgili davalar açtı. Bir süredir beklediğim ve bence yeni, daha agresif bir başkanın altında gerçekleşmesi muhtemel olan bir sonraki mantıksal adım, dijital varlıklar, broker-bayiler, yatırım için borsalara ve ticaret platformlarına daha fazla odaklanmak olacaktır.”

Yeni Hazine Bakanı Nasıl Etkileyecek?

Moustakis, yeni Hazine Bakanı’nın yasadışı faaliyetler için Bitcoin’in kullanımını kısıtlamaya yönelik yorumlarını ele aldı. Geçen yıl Aralık ayında FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network) tarafından önerilen ve bankaların ve para hizmeti girişimlerinin kişisel kripto para cüzdanlarına 3000 dolardan fazla para aktaran kullanıcıların kimliklerini kaydetmelerini ve onaylamalarını zorunlu kılan politikadan da bahsetti:

“Janet Yellen’in, suç faaliyetlerinden elde edilen gelirlerin aklanmasında Bitcoin’in rolü hakkındaki yorumları şaşırtıcı değil. Bitcoin kullanıcıları, Yellen’in yorumlarına dayanarak FinCEN’in kripto para birimine yaklaşımını değiştirebileceği sonucuna varmamalıdır.”

Popüler Bitcoin savunucusu Anthony Pompliano ise şunları söyledi:

“Janet Yellen bir sonraki Hazine Bakanı olarak onaylandı. Dolar değer kaybetmeye devam edecek ve varlık fiyatları yükselmeye devam edecek. İki Amerika var biri tasarruf edenler için, diğeri yatırım yapanlar için.”


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x