Yükleniyor...

Hazine ve Maliye Bakanlığından Kripto Para Açıklaması Geldi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu sabah iddia edilen kripto para borsalarından kullanıcı datalarının istenmesiyle alakalı haberlere karşı bir açıklama yayınladı.

bakanlik

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu sabah iddia edilen kripto para borsalarından kullanıcı datalarının istenmesiyle alakalı haberlere karşı bir açıklama yayınladı.

Bakanlığın resmi Twitter adresinden yayınlanan açıklamada suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanıyla mücadele konusuna vurgu yapıldı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Ülkemizde bu mücadele esas itibariyle Bakanlığımız bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığınca yürütülmektedir. MASAK, anılan fonksiyonları icra edebilmek için uygulama stratejiler geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaktadır. MASAK, mali ve finansal birçok alanda faaliyet yürütmektedir. Bu anlamda son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılara bazı kolaylıklar sağlıyor olsa da özellikle anonim bir yapıda olmaları dolayısıyla suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabilmektedir.”

Bakanlık, MASAK’ın görev ve yetkileri çerçevesinde kripto varlık alım satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden bilgi talep edebileceğini ifade etti. Yapılan bu çalışmanın MASAK’ın bahsedilen görev ve sorumlulukları kapsamında olduğu vurgulandı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x