Yükleniyor...

Hazine ve Maliye Bakanlığından Kripto Para Borsaları İçin Yeni Düzenleme

Vergi kaçakçılığıyla mücadele kapsamında yeni bir düzenleme yapıldı.

gib kripto verfi

Vergi kaçakçılığıyla mücadele kapsamında yeni bir düzenleme yapıldı. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, kripto para hizmeti sunanları da ilgilendiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Tebliğe göre “gerçek faydalanıcı” olarak tanımlanan tüzel kişi veya tüzel kişiliği olmayan teşekküller, nihai olarak kontrolünde bulunduran ya da bunlar üzerinde nihai nüfuz sahibi olan gerçek kişi veya kişilere bildirim zorunluluğu geldi. Buna göre, gerçek faydalanıcı bilgisi bildirimi, 1 Ağustos 2021 itibariyle ay sonuna kadar yapılmak zorunda. 

“Sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun”un uygulanmasında yükümlü sayılan bankalar, finansman şirketleri, sermaye piyasası aracı kurumları, faktoring şirketleri, portföy yönetim şirketleri, spor kulüpleri ve kripto varlık hizmet sağlayıcılarının da aralarında bulunduğu birçok farklı nitelikteki kuruluş Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından talep edildiğinde müşterileri tarafından gerçekleştirilen işlemlerin gerçek faydalanıcı bilgisini bildirmek zorunda.

Bununla beraber merkezi yurt dışında bulunan yükümlünün bağlı birimleri de Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından talep edildiği takdirde müşterileri tarafından gerçekleştirilen işlemlerin gerçek faydalanıcı bilgisini bildirmek durumunda.

Her Yılın Ağustos Ayında Bildirim Yapılacak 

Gerçek faydalanıcı bilgisi her yılın ağustos ayı sonuna kadar GİB’e elektronik ortamda bildirilecek. Bu bilgilerin mükellefler tarafından, bildirimin verildiği tarihi takip eden takvim yılının başından itibaren 5 yıl saklanacak. 

Öte yandan bilgilendirilmesi zorunlu olan bilgileri bildirmeyen ya da eksik/yanıltıcı bilgi sunanlara ceza uygulanacak.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x