"Helal" Sloganı ile Müslümanlar'ı Kandırarak Bitcoin'e Yatırım Yaptılar! • Coinkolik
Yükleniyor...

“Helal” Sloganı ile Müslümanlar’ı Kandırarak Bitcoin’e Yatırım Yaptılar!

Hindistan Merkez Bankası'nın kripto paraları yasadışı olarak ilan etmesinin ardından bir yatırım şirketi olarak kendini maskeleyen Hintli Ambidant Pazarlama ve Yatırım Şirketi'nin "helal" yatırım vaadi ile Müslüman yatırımcıları kandırdığı ortaya çıktı.

Hindistan Kripto Para Ponzi Müslüman

Hindistan Merkez Bankası’nın kripto paraları yasadışı olarak ilan etmesinin ardından bir yatırım şirketi olarak kendini maskeleyen Hintli Ambidant Pazarlama ve Yatırım Şirketi’nin “helal” yatırım vaadi ile Müslüman yatırımcıları kandırdığı ortaya çıktı.

Raporlara göre şirket, Rupi başına yüzde 50’ye varan helal aylık getiri vaatlerinde bulunarak (yaklaşık 275 dolar) Müslüman yatırımcıları kendisine çekmeyi başardı. Özellikle Müslüman yatırımcıyı hedefleyen şirketin faaliyetlerinin helal olduğunu öne sürerek pazarlama yaptığı belirtiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Şirketin yatırımcıları bilgilendirmeksizin kripto para birimlerine (çoğunluğu Bitcoin) yatırım yaptığı aktarılıyor. Bu zaman zarfında yatırımcılarla yatırım pozisyonunun hiçbir zaman paylaşılmadığı ise gelen bilgiler arasında.

Oldukça fazla sayıda yatırımcının şirkete yatırım yaptı ve aylık olarak yapılan ödeme büyüklükleri ilk önce yüzde 25’e ve son olarak yüzde 11’e düştü. Şirket, ödeme yapmayı bırakmadan önce bazı yatırımcıların 685 dolar ile 137.165 dolar arasında değişen yatırımlarla ilk yatırımlarını iki katına çıkardığı dile getiriliyor.

Ülkede Bitcoin’in yasadışı olarak ilan edilmesinin ardından Hindistan’ın Mali İcra Direktörlüğü, Ambi’nin faaliyetlerine odaklandı. Yapılan bir araştırmaya göre Ambi, 4.000’den fazla şirketten biriydi, ancak diğerlerinin aksine yatırımcılarının kripto para birimi yatırımlarına ilişkin hiçbir fikri yoktu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x