Yükleniyor...

Hindistan, Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralara İki Ayrı Vergi Uygulayacak

Hindistan’ın, kripto para birimlerini yasaklamadan önce bu alanın vergilendirilmesini sağlayarak kasasına kısa vadeli bir destek sağlamayı planladığı bildiriliyor

hindistan bitcoin btc ve kripto paralara iki ayri vergi uygulayacak 1

Hindistan’ın, kripto para birimlerini yasaklamadan önce bu alanın vergilendirilmesini sağlayarak kasasına kısa vadeli bir destek sağlamayı planladığı bildiriliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Hindistan’ın en büyük İngilizce gazetelerinden biri olan Business Standard, hükümetin kripto para alım satımından elde edilen kazançlara hem kişisel gelir vergisi (BT) hem de mal ve hizmet vergisi (GST) koymasının muhtemel olduğunu bildirdi.

Yakında resmi bir genelde yayınlanacağını söyleyen üst düzey bir maliye bakanlığı yetkilisi, şu ifadeleri kullandı:

Bitcoin‘ler, bu segment altındaki borsalar tarafından toplanan komisyon ücretleri üzerinden %18 GST alımını gerektiren finansal hizmetler olarak kategorize edilecek. Ayrıca, bundan elde edilen kazançlar üzerinden gelir vergisi ödenecek.”

Gazetenin kaynaklarına göre yetkililer, Nisan 2020 – Mart 2021 mali yılı için her iki vergiyi de toplamayı hedefliyor.

Hükümet ayrıca, “özel kripto para birimlerinin” yasaklanmasının yanı sıra, merkez bankası tarafından çıkarılacak bir dijital rupinin resmi olarak geliştirilmeye başlanmasını isteyen Parlamento’nun devam eden oturumunda bir kripto para birimi tasarısı sunmayı planlıyor. Tasarının içeriği hala bilinmiyor. Bununla birlikte hükümet, henüz “özel kripto para birimleri” terimini tanımlamadı. Hindistan’ın Maliye Bakanı Anurag Thakur, yaklaşan tasarının politika boşluklarını dolduracağını söyledi.

Binance‘e ait WazirX’in CEO’su Nischal Shetty, kripto para alım satımından elde edilen kazancın diğer gelirler gibi vergilendirilebilir olduğunu ve gelir vergisi beyannamelerinde beyan edilmesi gerektiğini söyledi. Shetty, borsasının müşterilerden topladığı işlem ücretleri için  gönüllü olarak GST ödediğini de sözlerine ekledi.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x