Hindistan, CBDC Pilot Uygulamasını Genişletiyor • Coinkolik
Yükleniyor...

Hindistan, CBDC Pilot Uygulamasını Genişletiyor

Hindistan Merkez Bankası, CBDC pilot uygulamasını bu yıl daha fazla banka ve daha fazla lokasyonu kapsayacak şekilde genişletmeyi planladığını açıkladı.

Hindistan Dijital Rupi Kullanimi icin Tarih Verdi

Hindistan Merkez Bankası, CBDC pilot uygulamasını bu yıl daha fazla banka ve daha fazla lokasyonu kapsayacak şekilde genişletmeyi planladığını açıkladı. 

Hindistan Merkez Bankası (RBI) yıllık raporunda, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) için devam eden pilot uygulamasını daha fazla bölge ve daha fazla bankayı kapsayacak şekilde genişleteceğini duyurdu. Bunun yanı sıra banka, dijital para birimine daha fazla kullanım durumu ve özellik eklemeyi hedefliyor. 

RBI, CBDC Uygulamasına Daha Fazla Lokasyon Dahil Ediyor

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Merkez bankası, yıllık raporunda CBDC’yi yıl içinde aşamalı olarak tanıttığını ve sırasıyla 1 Kasım 2022 ve 1 Aralık 2022 tarihlerinde toptan ve perakende segmentlerinde dijital rupi için pilot uygulamaların başlatıldığını söyledi. 

Hindistan Merkez Bankası, pilot uygulamalardan önce genel olarak CBDC’ler ve özellikle de dijital para biriminin planlanan özellikleri hakkında farkındalık yaratmak amacıyla proje hakkında bir kavram notu yayınlamıştı. CBDC pilot projesi State Bank of India, ICICI Bank, Yes Bank ve IDFC First Bank olmak üzere dört banka ile başladı. Daha sonra Bank of Baroda, Union Bank of India, HDFC Bank ve Kotak Mahindra Bank olmak üzere dört banka daha projeye dahil edildi. 

Şu anda Punjab National Bank, Canara Bank, Federal Bank, Axis Bank ve IndusInd Bank dahil olmak üzere beş banka daha pilot uygulamaya katılma sürecinde bulunuyor. 

Bunun yanı sıra CBDC’nin pilot uygulaması ilk olarak Mumbai, Yeni Delhi, Bengaluru ve Bhubaneswar’da başlatıldı. Ancak daha sonra listeye Ahmedabad, Chandigarh, Gangtok, Guwahati, Haydarabad, Indore, Kochi, Locknow, Patna ve Shimla gibi başka yerler de eklendi.  


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x