Yükleniyor...

Hindistan, Dijital Rupi Kullanımı için Tarih Verdi

Hindistan Merkez Bankası (RBI), merkez bankası dijital para birimi (CBDC) e-rupi için ilk pilot uygulamanın başlatılacağını söyledi.

Hindistan Dijital Rupi Kullanimi icin Tarih Verdi

Hindistan Merkez Bankası (RBI), merkez bankası dijital para birimi (CBDC) e-rupi için ilk pilot uygulamanın başlatılacağını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

RBI, 2021 yılının Kasım ayında CBDC projesini başlatacağını duyurmuştu. RBI, ilk CBDC lansmanını Aralık ayına kadar gerçekleştirmeyi planlıyordu. Ancak RBI tarafından taahhüt edilen resmi bir zaman çizelgesi ve yol haritası olmadığı için CBDC lansmanı ertelenmek zorunda kaldı. Uzun bir sürenin ardından CBDC projesi yeniden gündeme geldi.

Hindistan, Dijital Rupi Pilot Uygulamasını Başlatıyor

Hindistan Merkez Bankası (RBI), Salı günü yaptığı açıklamada; merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) versiyonu olan perakende e-rupi için ilk pilot uygulamanın 1 Aralık’ta başlatılacağını açıkladı.

Merkez bankası, pilot uygulamanın, katılımcı müşteriler ve yatırımcılardan oluşan kapalı bir kullanıcı grubundaki belirli yerleri kapsayacağını söyledi. Kullanıcıların, katılımcı bankalar tarafından sunulan, cep telefonlarında veya cihazlarında saklanan bir dijital cüzdan aracılığıyla e-rupi ile işlem yapabilecekleri belirtildi.

RBI, 1 Kasım’dan bu yana toptan e-rupi pilot uygulaması yürütüyor ve dokuz banka e-rupi kullanarak devlet tahvillerinde işlem yapıyor. RBI daha sonra bu pilot uygulamadan öğrendiklerine dayanarak e-rupinin diğer özelliklerini ve uygulamalarını test edecek.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x