Yükleniyor...

Hindistan Kendi Dijital Parasını Çıkarmayı Planlıyor!

2018’deki kripto kışının en olumsuz olaylarından biri Hindistan'ın kripto paraları yasaklaması olmuştu.

Hindistan Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Çıkarmayı Planlıyor

2018’deki kripto kışının en olumsuz olaylarından biri Hindistan’ın kripto paraları yasaklaması olmuştu. O dönem Hindistan, devlet bankalarının yerli kripto para borsalarına ve kripto paralarla uğraşan diğer şirketlere hizmet vermesini yasakladı.

Borsalar karar sonrası Hindistan Merkez Bankası’na dava açtı ancak davayı kazanamadılar. Koinex, Zebpay gibi birçok büyük borsa kepenk indirmek zorunda kalırken, bazı borsalar ise P2P ticaretini başlattı.

Tüm bunlara rağmen Hindistan tıpkı Çin gibi Bitcoin ve diğer kripto paralara sıcak bakmazken, Blockchain teknolojisiyle yakından ilgileniyor. Bu yılın başlarında ortaya çıkan söylentilerin ardından Hindistan Merkez Bankası (RBI) kendi dijital parasını çıkarmayı planladığını resmen açıkladı.

RBI, hala özel olarak başlatılan kripto para birimlerine karşı ancak kendi dijital parasını çıkarmayı planlıyor. RBI Başkanı Shaktikanta Das, Hindistan’da veya başka bir yerde hiçbir özel şirketin Hindistan için resmi devlet parası çıkarmasına izin verilmeyeceğini, bu görevi ancak RBI’nın üstleneceğini açıkladı.

Karar, büyük bankalar ve hükümet temsilcileri ile yapılan çok sayıdaki görüşmelerin ve toplantıların ardından alındı. Das, kripto para teknolojisinin hala çok yeni olduğuna inanıyor ve bu yüzden günlük kullanım için Hintlilere sunulmaları uzun zaman alacak.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x