Yükleniyor...

Hindistan, Kripto Para Birimlerini Yasaklamayı Planlıyor

Hindistan Parlamentosu, gelecek bütçe oturumunda özel kripto para birimlerini yasaklamayı öneren bir tasarıyı değerlendirecek.

hindistan kripto para birimlerini yasaklamayi planliyor

Hindistan Parlamentosu, gelecek bütçe oturumunda özel kripto para birimlerini yasaklamayı öneren bir tasarıyı değerlendirecek. İktidar partisinin, parlamentonun her iki meclisini de kontrol etmesi nedeniyle, tasarının geçme şansı yüksek kabul ediliyor.

Bir CoinDesk haberine göre, geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir Lok Sabha bülteninde, “2021 Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Yasası Yönetmeliği’nin Hindistan’daki tüm kripto para birimlerini yasaklamayı ve Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından çıkarılacak resmi bir dijital para birimi oluşturmak için bir çerçeve sağlamayı amaçladığı” bilgisi yer aldı.

Tasarı özel kripto para birimlerini yasaklasa da, kripto para birimlerinin altındaki teknoloji ve kullanımlarını teşvik edecek bazı istisnalara izin vermeyi planlıyor. Tasarı onaylanırsa Hindistan, özel kripto para birimlerini düzenlemek yerine yasaklayan tek büyük Asya ekonomisi olacak.

Hindistan, kripto paralar konusundaki belirsiz tavrını sürdürüyor. Hindistan Merkez Bankası (RBI), 6 Nisan 2018’de yayınlanan bir genelge aracılığıyla, düzenlemelere tabi kuruluşların kripto para birimlerinde işlem yapmasını ve bunlarla ilgili işlemleri kolaylaştırmak için herhangi bir hizmet sunmasını yasaklamıştı. Merkez bankasının bu yasağı, Mart 2020’de Yüksek Mahkeme tarafından iptal edilerek, Hindistan merkezli müşterilere hizmet sağlayan borsaları sevindirmişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x