Yükleniyor...

Hindistan Kripto Para Birimlerini Yeniden mi Yasaklıyor?

Hindistan parlamentosu, kripto para ticaretini yasaklamayı amaçlayan bir tasarıyı tartışacak.

Hindistan parlamentosu, kripto para ticaretini yasaklamayı amaçlayan bir tasarıyı tartışacak. 20 Mart’ta mahkeme merkez bankasına karşı zafer kazanmışken, yeni tasarı aylar sonra ortaya çıktı. Hindistan, giderek daha fazla düzenleme yoluna gittiği Asya’daki kripto para ticaretine karşı alışılmadık şekilde düşmanca davranışlar sergiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yeni habere göre Hindistan hükümeti, ülkede kripto para ticaretini yasaklamayı planlıyor. Tasarı parlamentodan geçerse, yeni bir yasak neredeyse iki milyon civarında, aktif kripto para trader’ını etkileyecek.

Hindistan Bitcoin’i Yeniden Yasaklayacak

Bazı kaynaklara göre, Hindistan federal kabinesi kripto parayı yasaklayacak bir tasarıyı tartışmaya hazırlanıyor. Tasarı daha sonra parlamentoya gönderilecek.

Hindistan, sınırları içinde kripto para kullanımını giderek daha fazla kabul etmeye başlayan Asyalı ülkelerin birçoğu ile eşgüdümlü gitmelidir. Örneğin Japonya, Güney Kore ve Singapur, kripto para birimi sektörlerini düzenledi.

Kripto para aktivitesini yasaklamaya yönelik açık hareket beklenmedik değil. Bu yılın Haziran ayında kripto para sahipliğini yasaklayan Temmuz 2019 tasarısının yeniden değerlendirileceği söylentileri dönmeye başladı.

Yeniden Gündemde

Hindistan Merkez Bankası’nın bir direktifi sonucu 2018’den beri, kripto para birimlerinin alım-satımı veya ticareti etkin bir şekilde yasaklanmıştı. Bu yasak, Anayasa Mahkemesi tarafından bu yılın Mart ayında kaldırıldı ve esasen yönergenin yasadışı olduğu ilan edildi.

Bu karardan bu yana, ülkede kripto para ticareti bir milyardan fazla patladı. Karardan iki ay sonra kripto para ticareti artmaya devam etti.

Bitcoin ticareti platformu Paxful, 2020 yılının Ocak ve Mayıs ayları arasında mahkeme kararıyla aynı zamana denk gelen, neredeyse yüzde bin büyümeyi gözler önüne seren bir çalışma yürüttü. Çalışma, ortalama vatandaş ile Hindistan hükümeti arasındaki kripto para birimine yönelik tutumda belirgin farkı ortaya çıkardı.

Yeni Yasak Milyonları Etkileyebilir

Ayrıca bu durum, Binance’in WazirX ve CoinSwitch Kuber gibi hızla yükselen borsalara da zarar verir. Hindistan’ın dijital varlıklar konusundaki coşkusuna rağmen, kripto para şirketlerinin faaliyet göstermesi hala zor çünkü bankalar yasal düzenlemelerin açık olmaması nedeniyle hizmet sunma konusunda isteksiz kalıyor.

Bu zorluk Hindistan yeni bir yasakla karşı karşıya kalırsa daha da artacaktır.

Tasarı yasalaşırsa, kripto para biriminin yenilenen meşruiyeti etrafındaki son coşku geçici olacaktır. Bununla birlikte, yer altına dönen faaliyetlerle kripto para ticaretinin sona ermesi pek olası değil.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x