Yükleniyor...

Hindistan Merkez Bankası CBDC Testlerine Başlıyor

Hindistan Merkez Bankası yaptığı son açıklamaya göre bireysel kullanıcılar için de gerçekleştireceği toptan CBDC testine 1 Kasım'da başlamayı planlıyor.

hindistan merkez bankasi yillik raporunu yayimladi

Hindistan Merkez Bankası yaptığı son açıklamaya göre bireysel kullanıcılar için de gerçekleştireceği toptan CBDC testine 1 Kasım’da başlamayı planlıyor.

Blockchain sektörünün gelişmesitle CBDC’lerin (Central Bank Digital Currency) birçok ülkede dillendirilmesi kaçınılmaz hale geldi. CBDC’lerin merkezi finansla entegre olacak şekilde çalışmasını amaçlayan hükümetler bu alanda çalışmalarını hızlandırıyor. Bu bağlamda da bir adım da Hindistan’dan geldi.

Hindistan CBDC Testlerine Başlıyor

Hindistan Merkez Bankası CBDC testleri hakkında yaptığı açıklamada toptan dijital rupi için kullanım durumunun, işlem maliyetlerini azaltacağından devlet menkul kıymetlerinde ikincil piyasa işlemlerinin ödenmesi olduğunu söyledi.

Pilot uygulamaya katılması için Hindistan’da önde gelen dokuz banka belirlendi. Bunlar State Bank of India, Bank of Baroda, Union Bank of India, HDFC Bank, ICICI Bank, Kotak Mahindra Bank, Yes Bank, IDFC First Bank ve HSBC olarak kararlaştırıldı.

Hindistan Merkez Bankası (RBI), perakende sürümünün bir pilot uygulamasının, müşteriler ve satıcılardan oluşan kapalı kullanıcı gruplarındaki belirli konumlarda bir ay içinde piyasaya sürülmesinin planlandığını aktardı.

RBI, konuyla alakalı bu ayın başında 50 sayfalık tanıtım konsept notu yayınlamıştı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x