Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Kripto Para Haberleri Hindistan Merkez Bankası'ndan (RBI) Dijital Para Birimi Açıklaması

Hindistan Merkez Bankası’ndan (RBI) Dijital Para Birimi Açıklaması

ABONE OL:google-news

Hindistan Merkez Bankası (RBI), dijital para birimine olan ihtiyacı araştırdığını söyledi. Merkez bankası 2018’de, dijital para birimlerini incelemek üzere bir grup oluşturmuştu.

Bir The Block haberine göre, Pazartesi günü yayımlanan ödeme sistemleri kitapçığında RBI, dijital rupiye ihtiyaç duyulması halinde, onu nasıl operasyonel hale getireceğini araştıracağını söyledi:

“Özel dijital para birimleri (PDC’ler), sanal para birimleri (VC’ler) ve kripto para birimleri (CC’ler) son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Hindistan’daki düzenleyiciler ve hükümetler, bu para birimleri hakkında şüpheci, ilgili riskler konusunda ise endişeli. Bununla birlikte RBI merkez bankası, itibari para biriminin dijital bir versiyonuna ihtiyaç olup olmadığı ve varsa bunun nasıl operasyonel hale getirileceği olasılığını araştırıyor.”

Bu, merkez bankasının dijital para birimlerini araştırma ve keşfetme üzerine yaptığı ilk yorum değil. Merkez bankası 2018’de banknotların baskı maliyetlerini azaltmak ve diğer faydaları nedeniyle bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) uygulamaya koymanın “arzu edilirliği ve fizibilitesi” konusunda çalışmak ve rehberlik sağlamak için disiplinlerarası bir grup oluşturduğunu söylemişti.

Aralık 2019’da merkez başkanı başkanı Shaktikanta Das, teknolojik engeller nedeniyle bir CBDC hakkında konuşmak için “çok erken” olduğunu söylemişti:

“Teknoloji, yeterli koruma önlemleri ile ilerledikçe ve geliştikçe, bunun merkez bankasının kesinlikle ciddiye alacağı bir alan olduğunu düşünüyorum.”

Das o dönem kripto para birimleri hakkında da yorum yapmış ve RBI’nin, söz konusu duruma, para birimi piyasaya sürmenin egemen fonksiyonu nedeniyle “çok açık bir şekilde karşı” olduğunu söylemişti.

Pazartesi günkü kitapçığında ise RBI, dijital ödemelerin Hindistan’da cep telefonları ve kartlar aracılığıyla hızla arttığını söyledi. Ancak internetin olmadığı veya yavaş olduğu uzak bölgelerde, bir çevrim dışı ödeme seçeneği keşfedilmesi gerekliliğine dikkat çekti:

”Kuruluşlar çevrim dışı ödeme çözümleri geliştirmeye teşvik ediliyor ve bu konuyla ilgili bir pilot uygulama Ağustos 2020’de uygulamaya konuldu. Pilot uygulama 31 Mart 2021’e kadar yürütülecek ve sonuca dayalı olarak uygulamaya konulacak.”

RBI, dijital para birimi fikrine karşı olmamakla birlikte, piyasaya sürmek için de aceleci davranmıyor. Hindistan’ın komşusu Çin ise, altı yıldır araştırma ve geliştirme aşamasında olan dijital yuan’ı piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Dilek Sarı
Dilek Sarıhttps://www.coinkolik.com
1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar