Yükleniyor...

Hindistan’ın Perakende Devi Reliance, CBDC’yi Kabul Edecek 

Hindistan’ın en büyük perakende zinciri olan Reliance Retail, CBDC’lerin benimsenmesini artırmak amacıyla dijital rupi ödemelerini kabul edecek.

reliance

Hindistan’ın en büyük perakende zinciri olan Reliance Retail, CBDC’lerin benimsenmesini artırmak amacıyla dijital rupi ödemelerini kabul edecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Mukesh Ambani liderliğindeki Reliance, dijital rupi için mağaza içi desteği başlatmak amacıyla, ICICI Bank, Kotak Mahindra Bank ve Fintech Innoviti Technologies ile ortaklık kurduğunu söyledi. Perakende devi Perşembe günü yaptığı açıklamada, dijital rupi ile ödeme yapmak isteyen müşterilere mağazada taramaları için bir dijital rupi QR kodu sağlanacağını söyledi. 

Hintli holding Reliance’ın bir parçası olan Reliance Retail, CBDC desteğini kendi gurme mağazası Freshpik’te kullanıma sunduğunu ve bu özelliği eninde sonunda tüm mülklerinde yaygınlaştıracağını söyledi. Perşembe günü yapılan bu hamle, Reliance’ı dijital rupiyi benimseyen en büyük Hint firması konumuna taşıdı. 

Dijital Rupi Uygulaması Aralık Ayında Hayata Geçirildi

Hindistan Merkez Bankası, seçili Hindistan şehirlerindeki perakende pazarları için dijital rupiyi Aralık ayında pilot olarak uygulamaya başladı.

Reliance Retail Direktörü V. Subramaniam, yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Mağazalarımızda dijital para birimi kabulünde öncülük etmeye yönelik bu tarihi girişim, şirketin Hintli tüketicilere seçme gücü sunma konusundaki stratejik vizyonu ile uyumludur.” ifadelerini kullandı ve devam etti: “Dijital olarak işlem yapmaya istekli daha fazla Hintli ile bu girişim, mağazalarımızdaki müşterilere verimli ve güvenli alternatif ödeme yöntemi sunmamıza yardımcı olacak.” 

Hindistan Merkez Bankası, dijital rupi aracılığıyla ekonominin nakde olan bağımlılığını azaltmayı, daha ucuz ve daha sorunsuz uluslararası anlaşmalar sağlamayı ve aynı zamanda insanları özel kripto para birimlerinin oynaklığından korumayı amaçlıyor.

Devam eden pilot uygulamanın test sonuçlarına göre merkez bankası, dijital rupinin ek özelliklerini ve uygulamalarını denemeyi planlıyor. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x