Yükleniyor...

Hollanda Dijital Euro’da Öncü Olmak İstiyor

Hollanda Merkez Bankası De Nederlandsche Bank (DNB), dijital bir Euro geliştirmek ve denemek için hazır olduklarını tüm dünyaya duyuruyor.

digital euro

Hollanda Merkez Bankası De Nederlandsche Bank (DNB), dijital bir Euro geliştirmek ve denemek için hazır olduklarını tüm dünyaya duyuruyor. Hollanda Merkez Bankası, Avrupa çapında bir dijital para birimi geliştirilmesinde öncü olmaya hazır olduklarını belirtti.

Hollandalı Merkez Bankası tarafından 21 Nisan’da yayınlanan 45 sayfalık bir raporda, De Nederlandsche Bankası Avrupa çapında bir dijital para birimi olarak dijital Euro’yu araştırma ve geliştirmede öncü bir rol oynamaya hazır olduğunu söyledi. Merkez bankası, Avrupa Birliği’ndeki diğer merkez bankalarının da dijital para birimleri geliştirebileceklerini kanıtlamak istediklerini söyledi. Merkezi bir dijital Euro’nun, sınır ötesi ödemeleri tüm üye ülkeler için daha hızlı ve daha ucuz hale getirmesi bekleniyor.

“Hollanda, Dijital Euro İçin Uygun Bir Test Alanı Olacak”

Hollanda Merkez Bankası tarafından yayınlanan bir rapora göre, Hollanda dijital para birimleri ve dijital Euro’nun test alanı olarak oldukça uygundur. Merkez Bankası tarafından yayınlanan raporda, kripto para birimi Libra’nın parasal istikrara yönelik olası bir tehdit olarak görüldüğü belirtildi ve “DNB ve diğer merkez bankalarının kendi dijital paralarını çıkarmayı düşünmelerinin ana nedeni” olarak kabul edildi.

İnsanlar Salgın Sırasında Fiziksel Para Kullanmaktan Kaçınıyor

Koronavirüs pandemisi başladığından beri günlük işlemlerde dijital ödeme yöntemlerini kullanan kişilerde artış görüldüi. DNB raporu’na göre, karantina sırasında açık kalan mağazaların fiziksel nakitten kaçındığı belirtildi. Raporda, “birçok mağaza müşteriden özellikle nakit ödememelerini rica ediyor” denildi. Daha önce Çin Halk Bankası yaptığı bir açıklamada, CBDC gelişimine kesinlikle devam edeceğini bildirmişti.

Hem Güney Kore hem de İsveç, merkezi bir dijital para basmanın fizibilitesini değerlendirmek için pilot programlar başlattı. Birkaç AB üyesi ülkenin merkez bankaları yakın zamanda dijital euro denemeleri yapmaya başladı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı da bankanın bir CBDC geliştirmesine katılımını destekledi. Ancak Hollanda merkez Bankası, dijital Euro ile ilgili herhangi bir kararın Avrupa’daki üye devletler arasında işbirliği gerektireceğini de ekledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner