Yükleniyor...

Hong Kong, Kripto Para Yatırımlarını Yasaklayabilir

Hong Kong hükümeti, perakende yatırımcıların kripto para alım satımını yasaklamak ve tüm sanal varlık alım satım platformlarının bölgede faaliyet gösterecek lisanslar almasını zorunlu kılmak için bir yasa teklifi sunuyor

hong kongdan kripto para yatirimcilarina yasak 2

Hong Kong hükümeti, perakende yatırımcıların kripto para alım satımını yasaklamak ve tüm sanal varlık alım satım platformlarının bölgede faaliyet gösterecek lisanslar almasını zorunlu kılmak için bir yasa teklifi sunuyor. Kripto para sektöründeki uzmanlar, Hong Kong’un bu hamlesinin kripto para alanında rekabet gücünü kaybetmesine neden olacağını söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Hong Kong Mali Hizmetler ve Hazine Bürosu tarafından geçen yıl Kasım ayında sunulan yasama teklifi, geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Teklif şimdi bir yasa tasarısına dönüşecek ve muhtemelen bu yıl içinde yasalaşacak.

Yasa teklifi, kripto para borsaları, saklama hizmetleri sağlayıcıları ve sanal varlık finansman hizmetleri de dahil olmak üzere sanal varlık hizmetleri sağlayıcılarının Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’ndan (SFC) bir lisans başvurusunda bulunmasını gerektirecek. Ayrıca, SFC lisansına başvurmak isteyen tüm sanal varlık hizmet sağlayıcılarının “yalnızca profesyonel yatırımcılara” hizmet etmesini gerektirecek.

Sektördeki uzmanlar, kripto para alım satımı için önerilen bu kısıtlamaların, eğer yasalaşırsa, şirketlerin ve fintech yeteneklerinin Hong Kong’a olan ilgisini kaybetmesine ve daha fazla kripto para düzenlemesi dostu bölgelere taşınmasına neden olabileceğini söylüyor.

Yasa teklifi ayrıca, “SFC’yi sanal varlıklar hizmet sağlayıcılarının lisans koşullarının gereksinimlerine karar verme yetkisi vereceğini” belirtiyor. Bu gerekliliklerden biri, ilk aşamada “yalnızca profesyonel yatırımcılar”ı içeriyordu. Bununla birlikte, ”SFC piyasayı izlemeye devam edecek ve piyasa gelecekte daha fazla olgunlaştıkça konumunu yeniden değerlendirecektir” ifadesi yer aldı.

Profesyonel bir yatırımcı, portföyü 8 milyon Hong Kong Dolarından az olmayan veya yaklaşık 1.03 milyon ABD Doları olan bir kişi veya şirket anlamına gelir. Ancak South China Morning Post’a göre, bölge nüfusunun yalnızca %7’si “profesyonel yatırımcı” olarak nitelendirilmek için yeterli paraya sahip olacak ve geri kalan %93’ünün yasa kapsamında kripto para alım satımı yasaklanacak.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x