Yükleniyor...

HSBC, Dünyanın İlk Blockchain Tabanlı Dijital Ticaret Platformunu Duyurdu!

Çok uluslu bankacılık devi HSBC Twitter hesaplarından yaptıkları bir duyuru ile blockchain teknolojisini kullanan dünyanın ilk merkeziyetsiz ticaret platformunun yayına girdiğini bildirdi.

Cok Uluslu Dev Bankadan Blockchain Tabanli Dijital Ticaret Platformu

Çok uluslu bankacılık devi HSBC Twitter hesaplarından yaptıkları bir duyuru ile blockchain teknolojisini kullanan dünyanın ilk merkeziyetsiz ticaret platformunun yayına girdiğini bildirdi.

Sekiz Hissedarlı Merkeziyetsiz Platform

HSBC’nin paylaştığı gönderide belirtildiği üzere; sekiz hissedar bankanın -Bangkok Bank, BNP Paribas, CTBC, HSBC, ING, Standard Chartered, SEB ve Citi – sahip olduğu Contour; tarafların bilgileri güvenli bir şekilde işlemesini ve görüntülemesini sağlayan, dağıtılmış defter üzerinden ticaret finansmanı için küresel bir ağ sunuyor.

Contour, 2017 yılının ortalarında R3’ün Corda platformunda oluşturulan prototip bir ticaret finansmanı uygulaması olan Voltron olarak hayata başladı. Bir yıl sonra Sidney’deki Sibos’ta başlatılan bu uygulama, ticari betaya girmeden önce 17 ülkede emtia, petrokimya, enerji, metaller, perakende mallar ve tekstili kapsayan 80’den fazla banka ve şirket tarafından kapsamlı bir test sürecinden geçti.

Canlı lansmanının bir parçası olarak Contour’un üyeleri ve pilot test uzmanları, Contour CEO’su Carl Wegner’ın söylediği üzere “sağlam, ancak olabildiğince basit” dediği bir kural kitabı ve üyelik anlaşması geliştirdiler.

Üye banka HSBC’de ürün, teklifler ve yapılanma, ticari ve alacak finansmanı küresel başkanı Vinay Mendonca: “Kurallar kitabı gerçekten önemli. Alıcı, satıcı, alıcının bankaları ve satıcının bankaları arasında çok zahmetli dört veya beş farklı yasal anlaşmayı bir araya getirmek yerine, artık herkesin kaydolmasını ve rollerini ve sorumluluklarını bilmesini çok kolaylaştıran bir kural kitabımız var.” diye belirtti. Bu kural kitabının belgesel krediler için kullanılan denenmiş ve test edilmiş ICC Uniform Customs and Practices (UCP) ile birlikte çalıştığını da ekledi.

Teknoloji geliştirme tarafında, güvenlik merkezi bir sorun olmuştur. Wegner, “Üretim sürümünün bir bankanın rahatça kurabileceği bir şey olduğundan emin olmak istedik” dedi. “İki faktörlü kimlik doğrulama ve farklı güvenlik sızma testleri üzerinde çok çalışıyoruz ki bunlar, sertifikalı bir satıcı olmamız için gereken şeylerden” diye de ekledi.

Duyuruya Yorumlar

Platform duyurusuna yönelik heyecanlarını bildiren yorumlarla birlikte, eleştirel yorumlar da şimdiden geldi. Yerli kripto para topluluğunun yakın olarak tanıdığı isimlerden Selcoin, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Varoluşuna zıt duyuru; dünyanın ‘merkeziyetsiz’ ilk dijital ticaret platformunu duyuruyoruz diyorlar. Her zaman söylüyorum. Klasik bankacılık dönemi bitti. Köstekli saatleriyle vedalaşamayan büyük üstadlar bu çağı kaçırdı/kaçırıyor.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner