Yükleniyor...

HTC, Blockchain Destekli Akıllı Telefonu Exodus’u Tanıttı!

Tayvanlı tüketici elektroniği devi HTC, "Exodus" olarak adlandırılan Blockchain destekli ve amiral gemisi özellikli akıllı telefonunu tanıttı.

HTC Exodus Blockchain Telefon

Tayvanlı tüketici elektroniği devi HTC, “Exodus” olarak adlandırılan Blockchain destekli ve amiral gemisi özellikli akıllı telefonunu tanıttı.

HTC’nin web sitesinde ön siparişe sunulan akıllı telefon, Aralık ayının başında piyasadaki yerini alacak. Akıllı telefonu satın alabilmek için ödemeler özellikle Bitcoin ve Ethereum olarak kabul edilecek.

HTC Exodus 1 Özellikleri

Exodus 1, 6:9 ekran-kasa oranı ile ilk bakışta göz dolduruyor. 6 inçlik QHD + ekran, 6 GB RAM ve 128 GB dahili depolama alanına sahip Exodus 1’e Snapdragon 845 işlemcisi güç veriyor. IP68 su geçirmezlik derecesine sahip akıllı telefonda 3.500 mAh kapasiteli pil yer alıyor. Her yönü ile Exodus 1’in birçok Android tabanlı akıllı telefon ile rekabet edecek güçte olduğu görülüyor.

Dünyanın piyasadaki yerini alacak olan ilk Blockchain destekli akıllı telefonunun Samsung ve Google gibi devlerin amiral gemileri ile rekabet edebilecek düzeyde.

HTC Exodus 1 Fiyatı

Cihaz aynı zamanda Samsung Galaxy Note 9 ya da Google Pixel 3 XL ile her yönü ile karşılaştırılabilir. Exodus 1’in fiyatı 0,25 BTC ya da 4,78 ETH yani 960 dolar civarında.

HTC Exodus, Mayıs ayının başlarında dünyanın ilk Blockchain destekli akıllı telefonu olarak gündemdeki yerini almıştı ve Aralık ayının başında resmen piyasadaki yerini alacak. Akıllı telefon CryptoKitties gibi merkezi olmayan uygulamaları (DApps) destekleyecek ve kripto paraları benimseyen kullanıcılar için bir donanım cüzdanı olarak kullanılabilecek.

HTC’nin açıkladığına göre, telefonda Android işletim sisteminden gizlenen kilitli bir alan bulunuyor. Bu alan “güvenli yerleşim bölgesi” olarak adlandırılıyor ve kullanıcının private keys’leri burada tutulacak. Ayrıca, “Sosyal Anahtar Kurtarma” adı verilen bir özellik sayesinde kullanıcının seçeceği güvenilir kişiler aracılığıyla kullanıcının private keys’ini kaybetmesi durumunda kripto fonlarına yeniden erişim kazanması sağlanacak.

HTC, cihazının ön erişim sürümünü test etmeleri için kripto uzmanlarına da açık davette bulundu. Ayrıca üçüncü taraf geliştiriciler için API’lar paylaşıldı.

CNBC’ye konuşan HTC’nin Merkezi Olmayan Birimi’nin şefi Phil Chen’in şunları söyledi:

Blockchain’in akıllı telefonlar için yeni bir paradigma olduğuna ve HTC’nin daha geniş akıllı telefon stratejisinin bir parçasını oluşturacağına inanıyoruz. Bu, HTC’de yazılım ve IP’ye daha fazla odaklanan bir değişim.

Akıllı telefon, Çin hariç ABD, İngiltere, Hong Kong, Singapur ve bir dizi Avrupa ülkesi de dahil olmak üzere 34 ülkede ön siparişe sunulmuş durumda.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner