Yükleniyor...

Huawei Kendini Blockchain Platformunda da Kanıtlamak İstiyor

Blockchain platformu birçok ülke tarafından hızlıca benimsenmeye başladı.

huawei blockchain

Blockchain platformu birçok ülke tarafından hızlıca benimsenmeye başladı. Bu ülkeler arasında en büyük desteği veren ise hiç şüphesiz Çin. Hem blockchain ekosistemine değer veriyor hem de blockchain ile ilgili mesleklere. Son olarak Çin merkezli teknoloji devi Huawei, Pekin yerel yönetimi ile birlikte blockchain tabanlı bir veri paylaşım platformu oluşturmak için çalışmalara başladı.

Huawei ve Pekin yerel yönetimi, şehir altyapısının sorunlarına çözüm bulacak bir blockchain platformu oluşturmaya çalışıyor. Vatandaşların da kullanabileceği bu platform sayesinde, şehir sakinleri, alınacak kararlara itirazda bulanabilecek ya da şehrin sorunları için çözümler önerebilecekler.

Çinli teknoloji devinin özellikle ABD ile arasında süren savaş devam ediyor. ABD, Huawei’i teknolojik ürünleri ile Çin hükümetinin casusluk ağına yardım ettiği iddiası ile suçluyor. Siber casusluk ve veri koruma güvenliğini ihlal ettiği gerekçesi ile 2018 yılının sonlarında ABD’de ürünleri yasaklanan Huawei, Çin’de yeni fırsatları takip etmeye devam ediyor.

Huawei’nin blockchain platformu hakkında yayınlanan raporda, blockchain çözümünün insan odaklı ve şehrin sakinleri için faydalı olacak şekilde tasarlandığı belirtildi. Başka bir deyişle, blockchain platformu, daha şeffaf ve etkili prosedürleri içeren bir ekosistem olarak şehir sakinlerinin hizmetine açılacak.

Beklenen çözümler arasında, Covid-19 salgını sebebi ile ortaya çıkan, şehrin sağlık hizmetleri altyapısında iyileştirmeler olması. Yayınlanan raporda, blockchain destekli çözüm platformunun, tıbbi müdahaleleri koordine etmek için şehirdeki her hastaneden alınan verileri kullanarak salgınların eğilimlerini önceden tahmin edilebileceği belirtildi.

Diğer bir yandan öncelik sağlık olsa da, daha sıradan konularda da çözüm sağlayacak olan platform ile, şehir yönetim kararlarına, park ve yol kullanım sorunlarına yönelik şikayet ve itirazların ele alınması, insanların evlerinde su, gaz ve elektrik kullanımı ile ilgili risklerin kontrol edilmesi gibi konulara da hızlı bir şekilde çözüm üretilebilecek.

Blockchain ekosistemi, birçok sektörde kullanabilecek ve kullanıldığı sektörde, şeffaflık, hızlı çözümler sunacak bir platform olarak biliniyor. Bu sebep ile ülkemizde de benzer şekilde blockchain yatırımlarının yapılması ve bu konu üzerine daha fazla projenin geliştiriciler tarafından yapılması gerekmekte. Küresel anlamda daha yaygın bir kullanım alanına ulaşılacak bir ekosistemi ne kadar erken kullanmaya başlarsak, ülkemiz adına o kadar iyi olur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner