Yükleniyor...

Hükümet Yetkilisinden Çağrı: Japonya Acilen Dijital Yen Çıkarmalı

Koronavirüs salgınının neden olduğu finansal çalkantıların ortasında bile, ülkeler bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmayı düşünmeye devam ediyor.

1807r

Koronavirüs salgınının neden olduğu finansal çalkantıların ortasında bile, ülkeler bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmayı düşünmeye devam ediyor. Özel bir röportajda, Temsilciler Meclisi Üyesi ve Maliye Bakanlığından eski bir yetkili Liberal Demokrat Partili (LDP) Kozo Yamamoto, Japonya’nın hızlı bir şekilde dijital para uygulamasına geçmesi gerektiğini savundu.

“Abenomics” in arkasındaki önemli bir figür olan Yamamoto, üç geleneksel para rolüne değindi; değişim aracı, değer deposu ve hesap birimi. Ona göre, Facebook gibi büyük şirketler dijital para çıkarabilmeli ve “değişim aracı ve değer deposu”nu kontrol edebilmelidir. Ancak, LDP üyesi “hesap birimi”nin hükümet tarafından kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. Aksi takdirde insanlar geleneksel fiat para birimini unutabilir.

Onu Korumalıyız

Yamamoto, şunları söyledi:

“Ne olursa olsun onu korumalıyız. Japonya dijital para birimi çıkarmazsa ve dünyadaki insanlar başka dijital para birimleri kullanmaya başlarsa Japon yeni unutulur ve egemenliğini kaybeder.”

Yamamoto, dijital yen’in diğer dijital para birimleri arasında bir tür köprü para birimi olarak hareket edebileceğine dikkat çekiyor. Google, Apple, Facebook ve Amazon kendi dijital paralarını yayınlasa da aralarında birlikte çalışabilirlik olmadığını söylüyor. CBDC’lerin bu boşluğu doldurabileceğini düşünüyor.

Geçen ay Reuters ile yaptığı röportajda Yamamoto, Japonya’nın “iki ila üç yıl içinde” kendi dijital para birimini yaratması gerektiğini söyledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x